Akciová společnost Novosibiřský závod chemických koncentrátů (NZCHK), která je součástí ruské palivové společnosti TVEL, a nizozemská společnost Nuclear Research and Consultancy Group (NRG) uzavřely v listopadu 2014 kontrakt na dodávku nízko obohacených palivových souborů vyrobených v NZCHK pro výzkumný reaktor HFR v Pettenu. Tento reaktor slouží k výzkumu materiálů a výrobě většiny lékařských radioizotopů spotřebovaných v Evropské unii.

HFR_petten_01
Zavážení paliva do reaktoru HFR. (Zdroj: NRG.eu)

Podpisem uvedeného kontraktu vstupuje společnost TVEL na nové trhy se západním palivem. Konkrétně jí to umožní účastnit se mezinárodních tendrů na dodávky tzv. destičkového paliva pro výzkumné reaktory. Tento typ paliva je složen z tenkých destiček uranu uzavřených v hliníkových pouzdrech a je vhodný pro výzkumné reaktory, od nichž je požadován velký tok neutronů používaný pro výzkum materiálů.

Dějiny spolupráce ruských výrobců paliva s nizozemskými jadernými odborníky se začaly psát v roce 2006, kdy se představitelé NZCHK a NRG setkali na Mezinárodní konferenci o palivu pro výzkumné reaktory, která se konala v bulharské Varně. Tyto první kontakty vedly k podpisu memoranda, které umožnilo podniku NZCHK získat kvalifikaci jako výrobce nízko obohaceného urano-křemičitého paliva pro výzkumný reaktor HFR.

V roce 2009 po dohodě s akciovou společností TVEL podepsal podnik NZCHK kontrakt na zhotovení a dodání prototypů palivových souborů pro otestování v reaktoru HFR. O dva roky později byly první dva soubory zavezeny do reaktoru. V září roku 2013 byly oba soubory podle plánu vyjmuty z reaktoru, protože již bylo dosaženo požadovaných parametrů vyhoření paliva.

Výsledky testů potvrdily, že technické parametry zkušebních souborů jsou srovnatelné s referenčním vzorkem od původního dodavatele paliva. Výsledky zkoušek byly prezentovány na konferenci RERTR (Snížení obohacení paliva pro výzkumné a zkušební reaktory) pořádané ve Vídni Mezinárodní agenturou pro atomovou energii v říjnu tohoto roku.

Úspěšné zakončení kvalifikačního procesu potvrdilo, že podnik NZCHK splňuje kritéria na výrobu nízko obohaceného paliva pro evropské výzkumné reaktory západního designu.

Palivová společnost TVEL dodává palivo i do všech výzkumných reaktorů v České republice a také pro JE Dukovany a JE Temelín.

 

Novosibiřský závod chemických koncentrátů (NZCHK) je jedním z předních světových výrobců jaderného paliva pro jaderné elektrárny a výzkumné reaktory v Rusku i dalších zemích. Je zároveň jediným ruským výrobcem lithia a jeho solí. Je součástí struktury Palivové společnosti TVEL. Podnik byl založen 25. září 1948. V současné době používají palivo vyrobené v NZCHK jaderné bloky představující 6 % z celkového instalovaného výkonu jaderných elektráren na světě.

TVEL je palivová společnost, která tvoří důležitou součást ruského jaderného průmyslu. Společnost TVEL spojuje výzkumná a výrobní zařízení ve výrobě paliva, procesu konverze a obohacování paliva, stejně jako společnosti vyrábějící plynové centrifugy a jejich zařízení. Jaderné palivo z TVELu využívá každý šestý reaktor na světě.

Zdroj: Tisková zpráva

HFR_petten_02
Budova reaktoru HFR v Pettenu. (Zdroj: NRG.eu)
HFR_petten_03
Reaktorová hala s výzkumným reaktorem HFR. (Zdroj: NRG.eu)
O autorovi

admin

2 Comments

    Tato věta se mi nezdá:
    „V současné době používají palivo vyrobené v NZCHK jaderné bloky představující 6 % z celkového instalovaného výkonu jaderných elektráren na světě.“

    Pokud se nepletu, je TVEL Ruským monopolem a aby tento gigant měl celosvětový podíl jenom 6 %? Nebo mají historicky více závodů?

      Společnost TVEL dodává palivo do zhruba každého šestého jaderného bloku na světě, ale skládá se z několika výrobních podniků. Nejvýznamnější z nich stojí v Elektrostalu a další je NZCHK z Novosibirsku. Kromě nich do TVELu patří i SCHK (Sibirskij chimičeskij kombinat) z Tomsku, který vyrobil prototyp nitridového paliva a kde probíhá stavba sériové linky na výrobu tohoto typu paliva. A také GCHK (Gorno-chimičeskij kombinat) z Železnogorsku, kde proběhla zkušební výroba paliva MOX. Do TVELu patří i podniky specializované na výrobu slitin zirkonia na pokrytí paliva, ale ty nevyrábí přímo palivové kazety, které by byly dodávány na jaderné elektrárny.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..