Pokračující odstávka japonských bloků bude i nadále přispívat k nepříznivému obchodnímu prostředí v jaderném průmyslu, ukázal průzkum společnosti Japan Atomic Industrial Forum (JAIF).

n-sendaipoll-a-20140823
Jaderná elektrárna Sendai zřejmě bude první s obnoveným provozem a mohla by tak podpořit opětovné získávání důvěry veřejnosti v jadernou energetiku. (Zdroj: Japantimes.co.jp)

Společnost JAIF dělá již od roku 1959 pravidelné průzkumy japonského jaderného průmyslu, aby zjistila, v jakém stavu se tato oblast nachází. V posledním průzkumu pro fiskální rok 2013 (v Japonsku končí v březnu 2014) poslala dotazníky 446 soukromým společnostem, které se věnují jádru. Z oslovených společností zaslalo 263 své odpovědi zpět.

Výsledky průzkumu ukázaly, že ve fiskálním roce 2013 mírně vzrostly výdaje japonského jaderného průmyslu a tržby těžebních a výrobních podniků. Počet nevyřízených objednávek, které měly společnosti v zásobě, ale podstatně poklesl, což nevěští nic dobrého pro budoucnost. Společnost JAIF uvedla, že respondenti „většinou vyjadřovali negativní přesvědčení a ani jeden z nich neočekával, že by se v dalším roce mohla situace vyvinout k lepšímu“.

Výdaje japonských energetických společností spojené s jádrem byly ve fiskálním roce 2013 celkem 1508,3 miliard jenů (přibližně 282 miliard korun), což je o 1 % více než v předchozím roce. Představuje to jen přibližně 8 % jejich celkových výdajů.

Do dotazníku byla přidána nová otázka, týkající se nákladů spojených s plněním pofukušimských bezpečnostních norem. Sedm energetických společností, které zodpověděly dotazník, vynaložilo celkem 206 miliard jenů (zhruba 39 miliard korun) na tyto úpravy svých jaderných bloků.

Šlo už o čtvrtý průzkum v řadě, kdy podstatná část z respondentů označila situaci v japonském jaderném průmyslu za bezútěšnou. Konkrétně 21 % respondentů očekává zhoršení situace a 60 % nepředpokládá, že by došlo k nějaké výraznější změně.

Respondenti uvedli, že mezi důležité faktory, které mají zajistit trvalý růst v tomto odvětví, patří prosazení konzistentní vládní strategie pro oblast jaderného průmyslu, rychlé obnovení provozu japonských jaderných elektráren, jejich stálý provoz a obnovení důvěry veřejnosti v jadernou energetiku.

Všech 48 japonských jaderných bloků je v současnosti mimo provoz, neboť čekají na to, až regulační úřad Nuclear Regulation Authority schválí obnovení jejich provozu. Při posuzování žádostí vychází z nových bezpečnostních předpisů, které vstoupily v platnost v červenci 2013.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..