Ruský státní podnik Rosatom dodá v příštích dvaceti letech do Indie 12 jaderných reaktorů pro místní elektrárny. Vyplývá to z dohody o posílení spolupráce v oblasti jaderné energetiky, kterou dnes obě země podepsaly u příležitosti návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Indii. Předběžnou dohodu o dodávkách ropy pak uzavřela ruská ropná společnost Rosněfť. Indický premiér Naréndra Módí řekl, že Rusko zůstane nejvýznamnějším partnerem Indie v oblasti zbrojního průmyslu, což následně potvrdila dohoda o montáži stovek ruských vrtulníků v Indii.

Kudankulam_NPP
Stavba jaderné elektrárny Kudankulam (zdroj: en.wikipedia.org )

„Ačkoli se možnosti výběru rozšířily, Rusko zůstává naším nejdůležitějším obranným partnerem,“ řekl podle agentury Reuters Módí novinářům po setkání s Putinem. Rusko, kterému při modernizaci indického zbrojního programu konkurují Spojené státy, Izrael a další země, mimo jiné Indii nabídlo výrobu vyspělých vrtulníků.

Ruská ropná společnost Rosněfť dnes oznámila, že v Dillí uzavřela předběžnou dohodu o dodávce deseti milionů tun ropy indické firmě Essar v průběhu následujících deseti let. Šéf Rosněfti Igor Sečin dodal, že dohoda může být i prodloužena.

Společnost Rosatom má podle dnešního sdělení do Indie dodat 12 atomových reaktorů. V Indii, kde je vysoká poptávka po energii, Rusko v současné době buduje jadernou elektrárnu Kudankulam. Jeden reaktor o výkonu 1000 megawattů v této elektrárně, která se nachází v provincii Tamilnádu, již funguje. Druhý by měl být uveden do provozu v roce 2015.

Putin se snažil přesvědčit představitele Rosatomu, aby firma zásadně zvýšila počet reaktorů pro Indii, přičemž mluvil o dalších až 25 reaktorech. Podle indických představitelů by v elektrárně Kudankulam mělo být postaveno celkem šest reaktorů. Další budou následovat v lokalitě, o které ještě nebylo rozhodnuto.

Rusko a Indie se dnes také dohodly, že na subkontinentu bude ročně smontováno 400 ruských dvoumotorových vrtulníků Ka-226T od holdingu Vertoljoty Rossiji. Tyto lehké víceúčelové stroje mohou být nasazeny například při pátracích a záchranných operacích v hornatém terénu. Kontrakt oznámil ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin po schůzce mezi Putinem a Módím.

Putin přiletěl do Indie ve středu večer s cílem oživit ochlazené vztahy mezi Moskvou a Dillí. Na programu měl schůzky se svým indickým protějškem Pranábem Mukherdžím a s premiérem Módím.

Cesta ruského prezidenta do Indie přichází v době ukrajinské krize, kdy šéf Kremlu vyhledává staré přátele a zákazníky, poznamenala agentura DPA. Podle indických médií bylo před cestou připraveno dvacet smluv o užší spolupráci, především v oblasti energetiky a zbrojního průmyslu. Rusko a Indie jsou ve zbrojním průmyslu sice tradičními partnery, Dillí se ale kvůli nedodržování termínů a problémům s náhradními díly začalo obracet na západní dodavatele.

Ukrajinská krize zasáhla i do předem pečlivě připravené Putinovy návštěvy Indie, když se ukázalo, že lídr poloostrova Krym odcestoval do Dillí s Putinem k neoficiálním rozhovorům na podporu obchodu. Rusko tento ukrajinský poloostrov letos v březnu připojilo ke svému území.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..