V Murmansku na severu Ruska a v celé Ruské federaci si v prosinci připomínají 55. výročí zahájení provozu prvního jaderného ledoborce světa, který nese jméno Lenin. U příležitosti oslav jezdí ulicemi Murmansku trolejbus, v němž cestující získají informace o jaderných ledoborcích, byla vydána kniha věnující se flotile jaderných ledoborců a na ledoborci Lenin proběhlo jednání o budoucnosti této flotily. Námořními jadernými technologiemi a budoucím rozvojem flotily jaderných ledoborců, které jako jediná na světě provozuje společnost Rosatomflot, se zde zabývali představitelé murmanské pobočky Ruské nukleární společnosti.

lenin_resized
Jaderný ledoborec Lenin, z nějž je dnes v murmanském přístavu muzeum. (Foto Vladislav Větrovec

Na jednání zaznělo, že společnost Rosatomflot v současnosti provozuje čtyři jaderné ledoborce, z nichž dva slouží pro udržování splavnosti řek a mělkých oblastí Obského zálivu. Tato plavidla však nestíhají naplnit poptávku po jejich službách, a proto představitelé Rosatomflotu očekávají zvýšení jejich počtu v souvislosti s projektem Yamal LNG a dalšími těžařskými projekty. Druhým problémem, který na jednání zazněl, je stáří současných jaderných ledoborců a jejich nutná náhrada modernějšími typy.

Zástupci Rosatomflotu se při jednání zaměřili také na jaderný ledoborec Artika třídy LK-60, který vzniká v petrohradských loděnicích Baltického závodu. Stavba dalších dvou lodí této třídy je již nasmlouvána a začne v příštích letech. První ledoborec této třídy má být dodán provozovateli v roce 2017 a zbývající dva mají následovat v letech 2019 a 2020. Nové ledoborce se budou vyznačovat proměnlivým ponorem, který se bude měnit v závislosti na tom, zda bude plavidlo působit v mělkých vodách, nebo na volném moři. V budoucnu tak nahradí jak říční jaderné ledoborce, tak výkonné mořské typy.

Mustafa Kaška, první náměstek generálního ředitele Rosatomflotu, během jednání uvedl: „V současnosti všechny práce na novém ledoborci LK-60 probíhají podle plánu, takže bude moci zahájit činnost v roce 2017. Také se zabýváme přípravami na obnovení provozu jaderné nákladní lodi Sevmorput, k čemuž by mělo dojít ještě před koncem letošního roku.“

Nákladní loď Sevmorput převážela od roku 1988 náklady po západní části Severní mořské cesty, ale od roku 2012 je odstavena v Murmanském přístavu. Důvodem k ukončení jejího provozu byl pokles poptávky po kontejnerových lodích a rozvoj tankerů přepravujících ropu a LNG. Podle původního plánu měl být Sevmorput sešrotován, ale obnovení zájmu o Severní mořskou cestu přineslo i plány na pokračování jeho provozu.

Viceprezident Ruské nukleární společnosti, Sergej Kušnarjov, k tomu uvedl: „Současný provoz jaderných ledoborců je velmi důležitý. V posledních 25 letech nastala určitá stagnace jejich rozvoje, ale podařilo se nám uchovat technologie i flotilu, která má nyní před sebou slibnou budoucnost.“

Společnost Rosatomflot je provozovatelem flotily ruských jaderných ledoborců a v roce 2008 se stala součástí ruské státní korporace pro jadernou energii Rosatom. Tato plavidla udržují po několik měsíců v roce splavnost Severní mořské cesty, která je z větší části pokryta ledem, a tím umožňují rozvoj severních oblastí Sibiře. Nejdůležitějšími partnery společnosti Rosatomflot je Norilskij nikel, který produkuje nikl a z něj vyrobené výrobky poblíž přístavu Dudinka na řece Jenisej a Gazprom, plánující rozmach těžby ropy a plynu v oblasti Arktidy.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..