Maďarská akciová společnost MVM Paks II Atomerőmű Fejlesztő Zrt. a ruská akciová společnost NIAEP podepsaly 9. prosince 2014 tři smlouvy, které se týkají výstavby dvou nových bloků této jaderné elektrárny, kde by měly vzniknout reaktory typu VVER-1200. Kontrakty podepsali generální ředitel MVM Paks II Atomerőmű Fejlesztő Zrt. Šandor Nagy a první viceprezident a zároveň ředitel moskevské pobočky NIAEP Vladimir Savuškin.

Paks NPP
V sousedství čtyř bloků JE Pakš mají vyrůst dva nové bloky s reaktory VVER-1200. (Zdroj: World-nuclear.org)

Smlouvy upravují parametry projektování, organizaci dodávek a výstavby dvou nových bloků, stejně jako podmínky jejich provozu a oprav včetně zabezpečení čerstvého paliva a ukládání použitého paliva.

Nové bloky JE Pakš budou zajištěny ruským jaderným palivem od společnosti TVEL na dobu přinejmenším 20 let. Součástí kontraktu je také opce na prodloužení garantovaných dodávek ruského jaderného paliva až do konce provozu JE Pakš II.

Rusko a Maďarsko uzavřely 14. ledna 2014 smlouvu o spolupráci v oblasti mírového využití jádra, v jejímž rámci vybuduje Rosatom na JE Pakš dva nové bloky. JE Pakš je jediná jaderná elektrárna provozovaná v Maďarsku a má výkon 2 GW. Elektřina, kterou vyrábí, tvoří 42 % maďarské spotřeby elektrické energie. Elektrárna je postavena podle sovětského projektu, všechny čtyři reaktory jsou typu VVER-440.

Na výstavbu nových bloků jaderné elektrárny Pakš poskytne Rusko Maďarsku státní půjčku a vyhořelé jaderné palivo bude převáženo zpět do Ruska k přepracování.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom sdružuje více než 250 podniků, v nichž pracuje přibližně 190 tisíc lidí. Struktura společnosti je tvořena čtyřmi výzkumnými a výrobními komplexy: podniky jaderně-palivového cyklu, jaderné energetiky, vědeckovýzkumnými ústavy, flotilou jaderných ledoborců, jedinou svého druhu na světě a dalšími podniky. Rosatom je vlastníkem a provozovatelem deseti jaderných elektráren v Rusku, na nichž je v provozu celkem 33 bloků, které vyrábějí 16 procent z celkové produkce elektřiny v Ruské federaci. Rosatom zaujímá na světových trzích s jadernými technologiemi pozici lídra. V současné době uskutečňuje projekty výstavby 30 bloků jaderných elektráren, z nichž 22 jsou za hranicemi Ruska.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..