Jaderné reaktory RBMK-1000 jsou stále provozovány v několika ruských jaderných elektrárnách, takže mohou i nadále zásobovat elektřinou domácnosti a průmyslové podniky. Při výrobě elektřiny dokonce překračují původní plány.

1
Leningradská jaderná elektrárna se čtyřmi bloky typu RBMK-1000. (Zdroj: Englishrussia.com)

Tento typ reaktorů je nechvalně známý z Černobylské jaderné elektrárny, kde došlo k havárii vlivem špatného provozování. Jde o grafitem moderovaný a vodou chlazený reaktor, kde voda proudí kanály s jaderným palivem. Výhodou tohoto reaktoru řadícího se k druhé generaci jaderných reaktorů je, že může používat jako palivo přírodní uran. I jeho konstrukce je jednodušší a bylo možno stavět reaktory s vyšším výkonem než měly v té době tlakovodní reaktory. První blok Leningradské jaderné elektrárny byl spuštěn v roce 1974 a měl instalovaný výkon 925 MWe. V roce 1972 byl spuštěn první reaktor typu VVER-440 o instalovaném výkonu 417 MWe, který vznikl jako třetí blok Novovoroněžské jaderné elektrárny. Jednalo se prozatím o prototyp, který se mírně lišil od později používaných reaktorů VVER-440 V-230 (Tento typ stojí např. v Bohunické V1). První reaktor typu VVER-1000, který má srovnatelný výkon s reaktorem RBMK-1000 byl postaven až v roce 1981 jako pátý blok Novovoroněžské elektrárny. Opět šlo o prototyp a první standardizovaný reaktor tohoto typu stojí od roku 1985 v Kalininské JE. Přitom ve stejném roce byl v Litvě spuštěn první blok JE Ignalina s reaktorem typu RBMK-1500 o instalovaném výkonu 1500 MWe. Po většinu doby ale běžel na snížený výkon 1380 MWe a později dokonce jen na 1185 MWe.

Po havárii v Černobylu byly provedeny na blocích s reaktory typu RBMK-1000 bezpečnostní úpravy, které umožnily jejich provoz až do dnešních dnů. Nové bloky již nevznikaly a jejihc výstavba byla rušena, takže podíl tlakovodních reaktorů významně rostl. V provozu nakonec zůstaly čtyři bloky v Kurské JE, čtyři v Leningradské JE a tři ve Smolenské JE. Původně měly být v provozu 30 let, ale většina z nich obdržela povolení k 15 prodloužení provozu. Pokud bude prodloužen provoz i zbývajících, bude jako první odpojen trvale od sítě  blok Leningrad-1, a to v roce 2018. Třetí blok Smolenské JE by mohl zůstat v provozu až do roku 2035.

I po ukončení provozu tohoto typu reaktoru zůstane zachována výroba elektřiny v těchto lokalitách. Ve výstavbě jsou první dva bloky JE Leningrad-II a výstavba dalších dvou má začít do dvou let. Do čtyř let by mělo začít lití betonu do základů reaktorových budov i nových bloků v jaderných elektrárnách Kursk-II a Smolensk-II. Ve všech těchto lokalitách mají stát reaktory typ VVER-1200.

Zdroj: Atominfo.ru, World-nuclear.org, PRIS

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..