Máme tu pokračování článku o jaderných ledoborcích a jejich práce na Severní mořské cestě. Celý článek najdete zde.

Doprovod lodí

K hlavním činnostem ledoborců v polárních oblastech patří údržba plavebních kanálů a vytváření nových, většinou za doprovodu karavany nákladních lodí. V prvním případě rozšiřují kanály a rozbíjí kry na menší kusy, které pro nákladní lodě představují menší nebezpečí. V druhém případě jede ledoborec před karavanou a vytváří jí cestu.

V době vzniku prvního jaderného ledoborce Lenin byly nákladní lodě menší než toto plavidlo, které má na délku 134 metrů a na šířku 27,6 metrů. Postupem času rostly nejen rozměry jaderných ledoborců, ale i nákladních lodí, které ledoborce nakonec definitivně přerostly. Projekt nové třídy jaderných ledoborců byl sice rozvíjen již od druhé poloviny 80. let min. stol., ale kvůli hospodářským problémům byl pozastaven. Loď schopná efektivně doprovázet obrovské tankery na ropu nebo LNG tak bude uvedena do provozu nejspíš až v roce 2017. Jde o třídu LK-60 označovanou též jako projekt 22220, která bude schopna plavby jak na volném moři, tak v mělkých oblastech moří a na řekách.

cargo_ship_02
Doprovod nákladních lodí ledoborcem Lenin. (Zdroj: Rosatomflot)
kolos
Jeden z námořních obrů, které odváží ropu a plyn z bohatých sibiřských nalezišť. V roce 2017 by měl začít vývoz i z přístavu Sabětta,který vzniká v rámci obřího petrolejářského projektu Yamal LNG. (Zdroj: Rosatomflot)

Celý článek najdete zde.

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..