Na druhém bloku americké jaderné elektrárny V. C. Summer byl namontován velký stavební modul CA-05. Dva bloky této jaderné elektrárny s reaktory AP1000 jsou ve výstavbě v Jižní Karolíně.

15984240055_f5a9086350_o
Přemisťování modulu CA-05 pomocí jeřábu. (Zdroj: SCE&G)

Tento modul vážící 82 tun byl 6. prosince úspěšně spuštěn na dno budovy kontejnmentu, oznámila společnost South Carolina Electric & Gas (SCE&G), která provozuje JE V. C. Summer.

Modulem CA-05 bude procházet část tunelu pro chemické systémy a systémy kompenzace objemu chladiva v primárním okruhu a také bude tvořit stěny pro systém pasivního chlazení aktivní zóny. Stěny modulu vyrobené z vyztužených ocelových desek budou oddělovat několik místností a také vytvoří prostor, který po zalití betonem zpevní budovu kontejnmentu.

Společnost SCE&G uvedla: „Jde o jeden z několika milníků dosažených při výstavbě jaderných bloků, které jsou ve Spojených státech prvními po 30 letech.“

Konsorcium společností Westinghouse a CB&I staví v lokalitě V. C. Summer dva bloky s reaktory AP1000 o instalovaném výkonu 1117 MWe. V tomto roce informovalo společnost SCE&G, že projekt postihlo několik zpoždění, která povedou k odložení spuštění každého bloku nejméně o rok. Dokončení většiny prací na druhém bloku JE V. C. Summer je nyní odhadováno na konec roku 2018 nebo první polovinu roku 2019, v případě třetího bloku k tomu má dojít přibližně o 12 měsíců později. Zpoždění jsou přisuzována výrobě a dodání modulů továrnou společnosti CB&I v Lake Charles v Louisianě.

Konsorcium těchto dvou společností staví bloky s reaktory AP1000 také v lokalitě A. W. Vogtle v Georgii, v tomto případě bude jejich provozovatelem společnost Georgia Power Co, dceřiná firma společnosti Southern Company. Montáž modulu CA-05 pro první z těchto dvou bloků, A. W. Vogtle-3, byla provedena v říjnu tohoto roku. Blok A. W. Vogtle-3 má být uveden do provozu v roce 2017 a další blok opět o rok později.

Čtyři bloky s reaktory AP1000 jsou ve výstavbě také v Číně, po dvou v lokalitách San-men (pchin-jin: Sanmen) a Chaj-jang (pchin-jin: Haiyang). Blok San-men-1 by měl být prvním blokem s reaktorem AP1000, který bude uveden do provozu. Všechny čtyři čínské rozestavěné bloky mají být podle plánu dokončeny v roce 2016.

Zdroj: World Nuclear News

15958466776_279252d5e6_o
Spouštění modulu do kontejnmentu. (Zdroj: SCE&G)
O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..