Vedení přenosové soustavy z Magadanu a plovoucí jaderná elektrárna pomohou Čukotce snížit ceny elektřiny a vymanit se z jejího dotování. Řekl to guvernér autonomního okruhu Čukotka, Roman Kopin, po setkání s vládní radou pro socioekonomický rozvoj dálného východu, které uspořádal předseda vlády, Dimitrij Medvěděv.

pates-les
Jeden z obrázků, jak by mohl Akademik Lomonosov kotvit u města Pevěk. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

„Dnes hovoříme o specifických projektech, které potřebují stanovit jasné investiční náklady a podmínky. I přesto že nám stále zbývá mnoho důležitých problémů včetně finančních, bylo již vykonáno mnoho práce,“ řekl Dmitrij Medvěděv během setkání. Dále sdělil, že hlavním úkolem je nyní vytvořit nový model vývoje dálného východu, který by přinesl reálné výsledky.

Podle guvernéra Kopina je největší překážkou v rozvoji této oblasti nedostatek energie, který snižuje atraktivnost investic do nových projektů. „Levná a stabilní energie je pro Čukotku zásadní. Nyní totiž za energii platíme přibližně pětinásobek státního průměru a ukončení výroby v Bilibinské jaderné elektrárně, které začne v roce 2019, dále prohloubí nedostatek energie,“ dodal.

jako náhradu za Bilibinskou jadernou elektrárnu má být realizováno propojení přenosové soustavy s Magadanskou oblastí a zakotvení plovoucí jaderné elektrárny u města Pevěk. Elektrický výkon Bilibinské JE ve výši 48 MWe by měl být nahrazen 70 MWe Akademika Lomonosova, plovoucí jaderné elektrárny.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..