Pracovníci společnosti Electrabel brzy dokončí opravy turbíny čtvrtého bloku belgické jaderné elektrárny Doel. Blok byl od začátku srpna odstavený kvůli poškození turbíny následkem úniku maziva.

07-2039-Doel
Jaderná elektrárna Doel se čtyřmi bloky postavenými podle projektu dodaného společností Westinghouse. Jejich tlakovodní bloky mají instalované výkony 454 MWe, 454 MWe, 1056 MWe a 1090 MWe. Do sítě dodává tato JE celkově výkon 2911 MWe. (Zdroj: Electrabel.com)

Majitel a provozovatel JE Doel, belgická energetická společnost Electrabel, oznámil 3. prosince, že jeho zaměstnanci začali provádět závěrečnou fázi procesu obnovování provozu tohoto bloku. Ukončení odstávky je naplánováno na 31. prosince.

Jedna ze dvou nízkotlakých částí turbíny bloku Doel-4 byla opravena v závodě společnosti Siemens v německém Mülheimu a poté převezena lodí do přístavu v Antverpách, kam dorazila 1. prosince, uvedla společnost Electrabel. Zbývající část cesta urazila opravená turbína po silnici.

Společnost Electrabel uvedla, že zaměstnanci nyní začnou s montáží turbíny, jenž je největší v Belgii, a poté provedou její vyvážení.

Na opravě se podílelo kolem 6000 odborníků z 15 společností včetně Electrabelu, její mateřské společnosti GDF Suez, Alstomu nebo Siemensu, přičemž opravy zabraly celkem 150 000 pracovních hodin, oznámil Electrabel.

Oprava vysokotlaké částí turbíny 4. bloku, která dle Electrabelu utrpěla značné poškození, zahrnovala výrobu 2 500 lopatek ve čtyřech závodech v Číně, Chorvatsku, Itálii a Švýcarsku.

Čtvrtý blok JE Doel byl 5. srpna automaticky odstaven po tom, co došlo k úniku oleje, který mazal jeho parní turbínu. Prvotní inspekce zjistila, že mazivo bylo vypuštěno ventilem, který pravděpodobně nechal otevřený některý ze zaměstnanůc elektrárny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..