Oprava netěsnosti jedné z kanalizačních větví v třetím bloku dukovanské jaderné elektrárny začne ve čtvrtek v noci. Měla by být dokončena v neděli. Podle mluvčího elektrárny Jiřího Bezděka je oprava standardní. Vzhledem ke snížené potřebě elektrické energie během Vánoc by se podle něj neplánovaná odstávka neměla projevit nedostatkem elektřiny.

index
Jaderná elektrárna Dukovany (zdroj: idnes.cz)

 

Netěsnost se projevila v pondělí časně ráno mírným zvýšením množství odtékající vody v jednom z měřicích míst. „Kontrola potvrdila netěsnost na systému napájecí vody sekundární strany parogenerátoru číslo pět s mírným únikem vody kolem 400 litrů za hodinu. Voda není kontaminovaná. V úterý v noci se výkon reaktoru třetího bloku snížil na 0,5 procenta. Teď se systém začíná ochlazovat zhruba na 60 stupňů Celsia,“ uvedl Bezděk.

Oprava je podle něj běžná. „Technologie a metoda opravy je jednoduchá, je to rutinní práce,“ uvedl Bezděk. Kvůli menší potřebě elektřiny v období Vánoc pracovaly tři bloky elektrárny už v předchozích dnech v regulovaném provozu. Čtvrtý blok elektrárny je od 29. listopadu v plánované odstávce, zbývající dva bloky nyní pracují na 100 procent.

Čtvrtý výrobní blok je odstaven od rozvodné sítě kvůli výměně části jaderného paliva v jeho reaktoru a revizím zařízení. Je to letos poslední plánovaná odstávka, měla by skončit 30. prosince. V listopadu se už bloky číslo tři a čtyři zastavily neplánovaně kvůli poruše potrubí. Mimo provoz byly oba bloky zhruba dva týdny.

Odstávku čtvrtého bloku energetická firma ČEZ využívá rovněž k dalším pracem spojeným s posilováním Dukovan proti extrémním výkyvům počasí a zemětřesení. Jsou to opatření, která vyplynula ze zátěžových testů po havárii japonské elektrárny Fukušima. Pokračují práce na zpevnění důležitých budov. Elektrárna Dukovany pokrývá pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu. Vloni dodala do sítě rekordních 15,68 terawatthodin elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..