V druhé polovině roku 2017 by měl být zahájen provoz nového zařízení na zpracování radioaktivních odpadů, které vzniká v Kurské jaderné elektrárně.

kurskaes-rao1
Stavební parcela nového závodu na zpracování kapalného radioaktivního odpadu na Kurské jaderné elektrárně. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

V novém zařízení bude probíhat zpracování kapalných radioaktivních odpadů, jejich skladování a přepracování do pevné podoby. Zpracování kapalných radioaktivních odpadů do pevné podoby a jejich zapečení do pevných matric z různých materiálů je v současnosti všeobecně používaným přístupem k jejich ukládání. Cílem tohoto postupu je odpad stabilizovat a zabránit jeho úniku, k čemuž by mohlo dojít, kdyby byl skladován v nádržích, jako bylo dříve zvykem.

Od kapalného radioaktivního odpadu, který se na Kurské jaderné elektrárně nashromáždil během jejího provozu, bude oddělena nekontaminovaná část, čímž dojde ke snížení jeho objemu a ve zpevněné podobě bude přepraven do skladiště, kde bude skladován po 300 let ve speciálních obalových souborech.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..