Speciální výbor Ministerstva životního prostředí a územního plánování Turecka koncem listopadu r. 2014 dokončil posuzování zprávy o vlivu projektu první turecké jaderné elektrárny Akkuyu na životní prostředí. Výbor schválil zprávu a předal ji ministrovi k podpisu.

akkuyu_design_visualisation
Vizualizace budoucí podoby jaderné elektrárny Akkuyu se čtyřmi bloky s reaktory VVER-1200. (Zdroj: Rosatom)

Součástí dokumentu, jenž má rozsah 5,5 tisíc stránek, je obecný popis projektu a objasnění jeho cílů, odůvodnění výběru lokality výstavby JE, sociálně-ekonomické dopady projektu, charakteristika fyzického, biologického a sociálně-ekonomického prostředí, v němž je projekt realizován i faktografické údaje o využití přírodních zdrojů. Kromě toho zpráva obsahuje záznamy o seismické aktivitě v oblasti výstavby jaderné elektrárny, teplotě mořské vody, zpracování odpadů, sousedství JE se zemědělsky využívanými plochami, údaje o stavu vzduchu, vody a půdy v oblasti výstavby elektrárny.

Na JE Akkuyu budou postavené čtyři bloky s reaktory typu VVER-1200. JE Akkuyu je budována podle schématu BOO (build-own-operate, postav-vlastni-provozuj), kdy majitelem této elektrárny bude ruská strana. Společnost Rosatom je nyní vlastníkem kontrolního balíku akcií ve společnosti Akkuyu Nükleer A. S., která bude tuto jadernou elektrárnu provozovat. Koncern Rosenergoatom vlastní 46,87 %, akciová společnost Roastom Overseas 46,4 %, akciová společnost Atomstrojexport 4,84 %, Atomenergoremont 0,05 % a Atomtechenergo 0,05 %. Zbývajících 1,6 % patří akciové společnosti Inter RAO.

V budoucnu může být přijato rozhodnutí o prodeji až 49% podílu projektu tureckým společnostem, přičemž minimálně 51 % musí podle podmínek současných smluv zůstat ruské straně.

 

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom sdružuje více než 250 podniků, v nichž pracuje přibližně 190 tisíc lidí. Struktura společnosti je tvořena čtyřmi výzkumnými a výrobními komplexy: podniky jaderně-palivového cyklu, jaderné energetiky, vědeckovýzkumnými ústavy, flotilou jaderných ledoborců, jedinou svého druhu na světě a dalšími podniky. Rosatom je vlastníkem a operátorem deseti jaderných elektráren v Rusku, na nichž je v provozu celkem 33 bloků, které vyrábějí 16 procent z celkové produkce elektřiny v Ruské federaci. Rosatom zaujímá na světových trzích s jadernými technologiemi pozici lídra. V současné době uskutečňuje projekty výstavby 30 bloků jaderných elektráren, z nichž 22 jsou za hranicemi Ruska.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..