V minulých dnech jsme své čtenáře informovali o výrobě elektřiny na blocích s reaktory RBMK-1000, dnes přidáváme i dalšího zástupce tohoto typu bloků – Kurskou jadernou elektrárnu. Ta v sobotu 13. 12. 2014 dokončila výrobu osmisté terawatthodiny elektřiny za dobu svého provozu.

KuAES2
Dva ze čtyř bloků Kurské jaderné elektrárny s reaktory RBMK-1000. (Zdroj: Kunpp.rosenergoatom.ru)

Tiskové oddělení JE Kursk uvedlo, že toto množství elektřiny by dnešnímu Rusku stačilo na 9,5 měsíce, ovšem Kurské oblasti by vydržela na sto let. První blok této jaderné elektrárny byl uveden do provozu v roce 1977, takže jde o jeden z nejstarších ruských jaderných bloků, který je dodnes v provozu. I ostatní bloky jsou v provozu poměrně dlouho a mají velký výkon ve srovnání s ostatními typy reaktorů, které v té době v Rusku vznikaly, takže Kurská JE jako celek je druhá ve výrobě energie. Předstihla ji jen Leningradská JE, která je v provozu o tři roky déle.

V této lokalitě je plánována výstavba jaderné elektrárny Kursk-II, kde mají vzniknout dva bloky VVER-1200 verze V-510 a dva nejmodernější bloky ruské konstrukce VVER-TOI. Stavba prvních dvou bloků má začít v letech 2015 a 2016 a měly by být uvedeny do provozu v letech 2020 a 2021. Licence pro první blok JE Kursk by měla vypršet v roce 2021 a v případě druhého bloku v roce 2024, takže výroba bude postupně převáděna na nové bloky a region neutrpí výpadek výrobních kapacit.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..