Bulharský jaderný regulační úřad Agencija za jadreno reguliraně (AJAR) vydal povolení pro vyřazení 1. a 2. bloku jaderné elektrárny Kozloduj z provozu.

Kozloduy 1 and 2 decomm licences - 460 (SE RAW)
Kostov z bulharského regulačního úřadu předává povolení Petrovovi ze společnosti RAO – Kozloduj. (Zdroj: World Nuclear News)

Délka platnosti licence je 10 let, přičemž práce na vyřazení bloku z provozu mají být provedeny zvláštní divizí státního podniku Radioaktivni Otpadci – Kozloduj (RAO – Kozloduj).

Tento podnik minulý týden uvedl, že předseda bulharského regulačního úřadu Lachezar Kostov oficiálně předložil povolení jejich výkonnému řediteli Diljanovi Petrovovi.

Bloky jsou v současné době licencované k nakládání s radioaktivními odpady. Nová licence umožňuje společnosti RAO – Kozloduj začít s demontáží vybavení jako přípravy na likvidaci těchto dvou bloků JE Kozloduj.

Předseda státního regulačního úřadu Lachezar Kostov v prohlášení společnosti RAO – Kozloduj upozornil, že pro celý proces vyřazování bloků z provozu platí bezpečnostní požadavky, jimiž se řídí nakládání s komponentami, systémy, konstrukcemi, zařízeními i budovami bloků.

Mezi činnosti, jichž se udělená licence týká, patří: dekontaminace, demontáž, nakládání s materiálem a s odpadem vznikajícím při vyřazování z provozu, správa areálu jaderné elektrárny a další aktivity, které podporují realizaci podmínek povolení.

„Tak či onak, v Bulharsku se proces vyřazování jaderné elektrárny z provozu děje poprvé. Nebudu skrývat, že nebylo snadné splnit všechny požadavky úřadu AJAR,“ uvedl Petrov.

Jednou z potíží, které zahrnovaly přípravy na žádost o licenci, byly strukturální změny Společnosti RAO – Kozloduj provedené za účelem splnění požadavků Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), která financuje platy zaměstnanců této bulharské společnosti, dodal.

Během jednání s Evropskou komisí o vstupu do Evropské Unie se Bulharsko zavázalo k uzavření prvních čtyř bloků jaderné elektrárny Kozloduj. První a druhý měly ukončit provoz do konce roku 2002 a třetí a čtvrtý do konce roku 2006. Všechny čtyři bloky mají tlakovodní reaktory VVER-440 model V-230, které Evropská komise již dříve klasifikovala jako nevylepšitelné. Nicméně projekt třetího a čtvrtého bloku byl značně upraven a co do bezpečnostních charakteristik se velmi blížil verzi V-213 (která stojí např. v Dukovanech – pozn. Atominfo.cz).

Oplátkou za tento požadavek Evropské unie mělo být financování nákladů na předčasné vyřazení těchto čtyř bloků z provozu a na jejich likvidaci.Mimo bulharského fondu na likvidaci jaderných zařízení tak v červnu 2001 založila banka EBRD fond na financování těchto aktivit a na podporu dalších energetických projektů v zemi.

 

Nový blok

Westinghouse v srpnu uvedl, že v průběhu příštího roku se plánuje účastnit výběrového řízení na výstavbu 7. bloku v jaderné elektrárně Kozloduj. Reaktor AP1000 je projektován tak, že by mohl vstoupit do provozu v roce 2023. V Kozloduji stojí dva bloky VVER-1000, které jsou v provozu.

Westinghouse, který je součástí japonské skupiny Toshiba, oznámil, že konečné datum bude následovat po podepsání akcionářské smlouvy o projektu rozšíření jaderné elektrárny Kozloduj. Zdroj blízký jednání v Sofii oznámil World Nuclear News, že dohoda rozhoduje o vlastnictví projektové společnosti Kozloduj NPP – New Builds PLC, z nichž Kozloduj NPP PLC bude vlastnit 70% a Westinghouse 30% .

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..