Francouzské společnosti se budou chtít zúčastnit případného tendru na rozšiřování českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to dnes řekl jeho francouzský protějšek Manuel Valls. Sobotka ocenil, že Francie má na využívání jaderné energie stejný názor jako Česká republika.

vizualizace-_550x367_
Vizualizace dostavěné JE Temelín (zdroj: ihned.cz)

„Chtěli bychom posílit spolupráci s Českou republikou (v jaderné energetice) a zúčastnit se velkých projektů, které budou strategického významu, zejména pokud jde o rozšíření dvou jaderných elektráren v České republice,“ uvedl Valls na tiskové konferenci po jednání se Sobotkou.

„Až se Česká republika rozhodne, jak to dopadne s rozšiřováním jaderných elektráren, chceme se v každém případě zúčastnit,“ dodal Valls, v jehož delegaci jsou i zástupci francouzských energetických koncernů Areva a EDF.

Právě Areva se přihlásila do později zrušeného tendru na dostavbu dvou bloků Temelína, ze soutěže ale byla posléze vyřazena. Česká vláda nyní zvažuje, že by v Temelíně a Dukovanech mohlo vyrůst po jednom novém bloku.

Sobotka k tomu poznamenal, že při jednání francouzského partnera seznámil s tím, že Česko připravuje novou strategii rozvoje jaderné energetiky. „Máme zájem na tom, abychom rozvíjeli výrobu z jádra v obou stávajících jaderných elektrárnách, které máme v České republice,“ uvedl.

Mluvili prý i obecně o přístupu k jádru, na němž Praha i Paříž staví svou energetickou koncepci. „Je velmi důležité, že v Evropě jsou země jako Francie, které rozumí potřebám České republiky udržet výrobu z jádra jako součást energetického mixu,“ konstatoval Sobotka s tím, že Česko hodně stojí o to, aby v Evropě existovala svoboda volby energetického mixu pro jednotlivé členské země. „Ve Francii máme už řadu let partnera, který těmto našim argumentům rozumí,“ doplnil Sobotka.

Po jednání podepsali oba premiéři akční plán česko-francouzského strategického partnerství pro roky 2014 až 2018 a dohodu o spolupráci v kosmickém průzkumu. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) a francouzský ministr pro evropské záležitosti Harlem Désir na ně navázali podpisem smlouvy o vzájemném uznávání diplomů mezi oběma zeměmi a šéfové správ úložišť jaderného odpadu ČR a Francie podepsali memorandum o porozumění.

Podle Sobotky má Česko zájem o posílení obchodu s Francií a o spolupráci na modernizaci průmyslu, v nových technologiích, ve vědě, výzkumu a inovacích a na vytváření společných vědeckých týmů. Také Valls by si přál, aby hospodářské vztahy obou zemí dostaly nový impulz, čemuž má napomoci i úterní Česko-francouzské ekonomické fórum v Praze, na němž oba předsedové vlád vystoupí.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..