Na druhém bloku jaderné elektrárny Leningrad II byla úspěšně dokončena montáž dalšího prstence vnitřního kontejnmentu. Druhý ze tří prstenců byl smontován z 12 dílů v sousedství reaktorové budovy a poté byl tento 167 tun těžký díl zvednut do výšky a spuštěn na určené místo pomocí jednoho z nejvýkonnějších jeřábů společnosti Liebherr.

kontejnment_leningrad_npp_02
Druhý prstenec vnitřního kontejnmentu již na svém místě. V jeho spodní části již je připraveno bednění k betonování stěn. (Zdroj: Rosatom)

Nyní stavební dělníci svaří spoje spodního a středního prstence. Po dokončení spojování ocelových konstrukcí bude přistoupeno k dalšímu vyztužení kontejnmentu a k betonování jeho stěn. Třetí prstenec bude stejným způsobem smontován a přemístěn na prozatímní vrchol kontejnmentu. Podle plánu by válcová část kontejnmentu měla být dokončena ve třetím čtvrtletí roku 2015 a poté bude kontejnment uzavřen kupolí.

V Leningradské lokalitě jsou provozovány čtyři bloky typu RBMK-1000, z nichž první byl uveden do provozu v roce 1974. Od roku 1981 přispívá tato elektrárna k výrobě elektrické energie instalovaným výkonem 3700 MWe. V roce 2012 dodaly tyto čtyři bloky do sítě 22,5 TWh elektřiny. V současné době mají povolení k provozu na 45 let, což znamená, že v roce 2018 by měl být uzavřen první z nich, pokud nebude jejich plánovaná doba provozu prodloužena. V sousedství vzniká jaderná elektrárna označovaná jako Leningrad II, v níž budou stát čtyři bloky s reaktory typu VVER-1200. První dva mají být spuštěny v letech 2016 a 2018, takže začnou postupně nahrazovat staré bloky, pokud nedojde k prodloužení jejich provozu. Výstavba dalších dvou má začít v letech 2015 a 2016 s plánovaným uvedením do provozu v letech 2021 a 2022.

Zdroj: Rosatom

kontejnment_leningrad_npp_01
Zvedání střední části kontejnmentu pomocí jeřábu. (Zdroj: Rosatom)
kontejnment_leningrad_npp_03
Jeden z nejvýkonnějších jeřábů společnosti Liebherr vedle rostoucí budovy kontejnmentu. V pozadí je vidět, že stavba budova strojovny se chýlí ke konci. (Zdroj: Rosatom)
O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..