Maďarský regulační úřad pro jadernou energii schválil na základě výsledků inspekce prodloužení plánovaného provozu druhého bloku jaderné elektrárny Pakš o 20 let. Tento blok by tak měl být v provozu do 31. prosince 2034. Znamená to, že i dodávky jaderného palivo od společnosti TVEL budou prodlouženy o dvacet let.

мсз_1
Fotografie z výroby jaderného paliva ve společnosti TVEL. (Zdroj: TVEL)

 

Tato společnost se stala dodavatelem na základě smlouvy uzavřené s provozovatelem jaderné elektrárny Pakš, společností MVM Paks NPP, v roce 1999.

Ředitel JE Pakš, Ištván Chamvaš, oznámil, že použití nového paliva s vyšším stupněm obohacení prodlouží interval mezi výměnami paliva z 12 měsíců na 15 měsíců. Ruští a maďarští odborníci připravili technickou dokumentaci nutnou k získání licence pro používání nového typu paliva vyráběného společností TVEL. Ten přinese také zvýšení výkonu reaktoru a snížení nákladů během plánovaných odstávek, při nichž probíhá výměna paliva.

„Spolehliví zahraniční partneři, jako je společnost MVM Paks NPP, nám umožňují vnímat problémy spojené s vývojem paliva v širším kontextu, analyzovat světové trendy a nabízet k realizaci nové nápady jak v Rusku, tak v ostatních zemích,“ prohlásil Petr Lavreňuk, viceprezident společnosti TVEL. Dodal: „Vědecký potenciál a výrobní kapacity akciové společnosti TVEL nám umožňují vyrábět palivo s parametry, kvalitou a provozní spolehlivostí splňující nejpřísnější mezinárodní standardy. Jedním z požadavků spotřebitelů je zvýšení míry vyhoření paliva v aktivní zóně reaktoru, což povede k efektivnějšímu využití uranu 235. Zvýšení účinnosti využití paliva na JE Pakš je řešeno zavedením nového typu paliva s vyšším stupněm obohacení uranu a 15měsíčním palivovým cyklem. Maďarské jaderné bloky budou po těchto změnách fungovat efektivněji a dojde ke zvýšení jejich instalovaného výkonu.“

Připomeňme, že JE Pakš je jediná jaderná elektrárna v Maďarsku se čtyřmi reaktory typu VVER-440. Její první blok byl spuštěn v roce 1982. V současné době se tato jaderná elektrárna podílí 50 % na výrobě elektřiny v Maďarsku.

Od roku 2015 budou bloky JE Pakš, které dosud využívaly palivo s obohacením 4,2 %, postupně převáděny na palivo se zvýšeným obohacením 4,7 % a zároveň budou zavedeny patnáctiměsíční palivové cykly. Palivo druhé generace bylo úspěšně vyzkoušeno na elektrárnách v Rusku, Česku, na Slovensku a ve Finsku.

 

Akciová společnost TVEL  «ТВЭЛ» byla založena 12. září 1996 a je součástí státní korporace Rosatom. Je tvořena podniky na výrobu jaderného paliva, konverzi a obohacování uranu, výrobu plynových centrifug a patří do ní také vědecko-výzkumné ústavy a konstruktérské kanceláře. Je jediným dodavatelem jaderného paliva pro ruské jaderné elektrárny. TVEL zásobuje palivem 77 energetických reaktorů v 15 zemích, výzkumné reaktory v deseti zemích a také námořní reaktory flotily jaderných ledoborců. Každý šestý energetický reaktor na světě používá palivo vyrobené v TVEL.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..