Sobota, 31 října
Shadow

Druhý blok JE Pakš bude používat palivo od výrobce TVEL do roku 2034

Maďarský regulační úřad pro jadernou energii schválil na základě výsledků inspekce prodloužení plánovaného provozu druhého bloku jaderné elektrárny Pakš o 20 let. Tento blok by tak měl být v provozu do 31. prosince 2034. Znamená to, že i dodávky jaderného palivo od společnosti TVEL budou prodlouženy o dvacet let.

мсз_1
Fotografie z výroby jaderného paliva ve společnosti TVEL. (Zdroj: TVEL)

 

Tato společnost se stala dodavatelem na základě smlouvy uzavřené s provozovatelem jaderné elektrárny Pakš, společností MVM Paks NPP, v roce 1999.

Ředitel JE Pakš, Ištván Chamvaš, oznámil, že použití nového paliva s vyšším stupněm obohacení prodlouží interval mezi výměnami paliva z 12 měsíců na 15 měsíců. Ruští a maďarští odborníci připravili technickou dokumentaci nutnou k získání licence pro používání nového typu paliva vyráběného společností TVEL. Ten přinese také zvýšení výkonu reaktoru a snížení nákladů během plánovaných odstávek, při nichž probíhá výměna paliva.

„Spolehliví zahraniční partneři, jako je společnost MVM Paks NPP, nám umožňují vnímat problémy spojené s vývojem paliva v širším kontextu, analyzovat světové trendy a nabízet k realizaci nové nápady jak v Rusku, tak v ostatních zemích,“ prohlásil Petr Lavreňuk, viceprezident společnosti TVEL. Dodal: „Vědecký potenciál a výrobní kapacity akciové společnosti TVEL nám umožňují vyrábět palivo s parametry, kvalitou a provozní spolehlivostí splňující nejpřísnější mezinárodní standardy. Jedním z požadavků spotřebitelů je zvýšení míry vyhoření paliva v aktivní zóně reaktoru, což povede k efektivnějšímu využití uranu 235. Zvýšení účinnosti využití paliva na JE Pakš je řešeno zavedením nového typu paliva s vyšším stupněm obohacení uranu a 15měsíčním palivovým cyklem. Maďarské jaderné bloky budou po těchto změnách fungovat efektivněji a dojde ke zvýšení jejich instalovaného výkonu.“

Připomeňme, že JE Pakš je jediná jaderná elektrárna v Maďarsku se čtyřmi reaktory typu VVER-440. Její první blok byl spuštěn v roce 1982. V současné době se tato jaderná elektrárna podílí 50 % na výrobě elektřiny v Maďarsku.

Od roku 2015 budou bloky JE Pakš, které dosud využívaly palivo s obohacením 4,2 %, postupně převáděny na palivo se zvýšeným obohacením 4,7 % a zároveň budou zavedeny patnáctiměsíční palivové cykly. Palivo druhé generace bylo úspěšně vyzkoušeno na elektrárnách v Rusku, Česku, na Slovensku a ve Finsku.

 

Akciová společnost TVEL  «ТВЭЛ» byla založena 12. září 1996 a je součástí státní korporace Rosatom. Je tvořena podniky na výrobu jaderného paliva, konverzi a obohacování uranu, výrobu plynových centrifug a patří do ní také vědecko-výzkumné ústavy a konstruktérské kanceláře. Je jediným dodavatelem jaderného paliva pro ruské jaderné elektrárny. TVEL zásobuje palivem 77 energetických reaktorů v 15 zemích, výzkumné reaktory v deseti zemích a také námořní reaktory flotily jaderných ledoborců. Každý šestý energetický reaktor na světě používá palivo vyrobené v TVEL.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..