Společnost NuGeneration Limited (NuGen) podepsala dohodu o spolupráci s ministerstvem financí Spojeného království (HM Treasury) za účelem podpory financování nové jaderné elektrárny Moorside v Západní Cumbrii.

2013-01-09_12-00-57
Poblíž areálu jaderného centra v Sellafieldu vzniknou tři bloky s reaktory AP1000. (Zdroj: Westinghouse)

Dohoda stanovuje proces, který umožňuje projektu získat přístup k britskému schématu garancí. Garanční schéma Spojeného království bylo zavedeno v roce 2012 s cílem urychlit investice do velkých infrastrukturních projektů a je důležitou součástí financování všech nízkoemisních elektráren. NuGen a ministerstvo budou nyní společně pracovat na variantách, jakým způsobem může garanční schéma podpořit externí financování projektu Moorside, který se má stát největší jadernou elektrárnou v zemi.

Ministr financí George Osborne k podpisu uvedl: „Jsem rád, že máme s NuGen uzavřenu tuto dohodu. Investice do nové generace jaderných elektráren je součástí našeho dlouhodobého hospodářského plánu, jehož cílem je zajistit pro Británii potřebnou energii na další desítky let. Nové investice už jsme podpořili řadou mechanismů, ať už změnami v povolovacím procesu, způsobem licencování (Generic Design Approval) či reformou trhu s elektřinou. Garanční schéma představuje další způsob, jak můžeme pomoci firmám s tak velkou investicí, jako je stavba nové jaderné elektrárny.“

Sandy Rupprecht, generální ředitel NuGen, k dohodě uvedl: „Začátek spolupráce s ministerstvem financí je dalším důkazem toho, že projekt Moorside v Západní Cumbrii postupuje rychle kupředu.“ NuGen, za podpory svých mateřských společností Toshiba a GDF SUEZ, dále rozvíjí projekt, na jehož konci budou stát tři bloky s reaktory AP1000 od společnosti Westinghouse na území severně a západně od komplexu Sellafield v Západní Cumbrii.

První z reaktorů má být připojen k síti na konci roku 2024. Až budou všechny tři bloky v provozu, k čemuž má dojít v roce 2026, bude mít tato jaderná elektrárna výkon 3,4 GW. Jedná se o největší projekt výstavby nových jaderných bloků v Evropě. NuGen předpokládá, že všechna potřebná povolení a licence získá před finálním rozhodnutím o investici v roce 2018.

NuGen je britskou jadernou společností vlastněnou firmami Toshiba a GDF SUEZ.

Budoucí jaderná elektrárna Moorside může zásobovat elektřinou až šest milionů domácností. Výstavba nových reaktorů vytvoří v příštím desetiletí tisíce vysoce kvalifkovaných pracovních míst. Očekává se, že projekt významně podpoří lokální, regionální i národní ekonomiku, jelikož značnou část přípravných a stavebních prací mohou realizovat britské firmy.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..