Společnosti Kazatomprom a China General Nuclear Power Corporation (CGNPC) podepsaly 14. prosince dohodu o zintenzivnění vzájemné spolupráce.

1371abab3c4aabc3692f4afcfda574f7_XL[1]
Těžba uranové rudy v jednom z kazašských dolů. (Zdroj: Atomic-energy.ru)
Dohodu podepsali výkonný ředitel společnosti Kazatomprom, Nurlan Kapparov, a generální ředitel společnosti CGNPC, Čang Šan-ming, během setkání kazašsko-čínské obchodní rady.

„Tato dohoda zajišťuje rozvoj strategické spolupráce v oblastech průzkumu uranových ložisek, výroby jaderného paliva, mírového využití jaderné energie a transportu uranových produktů mezi oběma zeměmi,“ uvedla společnost Kazatomprom.

Podle dohody má také v Kazachstánu vzniknout společný podnik na výrobu palivových souborů pro čínské jaderné elektrárny. Výrobní kapacita tohoto závodu má být 200 tun obohaceného uranu s potenciálem pro budoucí rozšíření dodávek i na další trhy.

Spolupráce čínské CGNPC a Kazatompromu má již dlouhou tradici, neboť začala v prosinci 2006 uzavřením strategické dohody o spolupráci mezi společnostmi CGNPC a Kazatomprom, po níž následovala v květnu 2007 dohoda o dodávkách uranu a o výrobě jaderného paliva. V září 2007 potom přišla dohoda o účasti čínských společností v kazašských podnicích na těžbu uranu a o investicích společnosti Kazatomprom do čínského jaderného průmyslu. Společnost Kazatomprom se tak stala hlavním dodavatelem uranu a jaderného paliva pro společnost CGNPC, které patří značná část nových čínských jaderných bloků.

V říjnu 2008 byla podepsána další dohoda pokrývající spolupráci při těžbě uranu, výrobě paliva pro energetické reaktory, dlouhodobém obchodu s přírodním uranem, výrobě elektřiny a výstavbě nových jaderných zařízení.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..