Zástupci Číny a Jihoafrické republiky podepsali několik dohod v oblasti jaderné energetiky včetně memoranda o porozumění, na jehož základě má vzniknout partnerství v oblasti jaderného palivového cyklu, dohody o rámcovém financování výstavby nové jaderné elektrárny v Jihoafrické republice a dohody o výcviku personálu pro obsluhu a údržbu jaderných zařízení.

ACP1000_(CNNC)_460x262
Čína hledá uplatnění pro své reaktory typu ACP1000 i v Jihoafrické republice, zatím jde o jediný typ reaktoru, který exportuje do zahraničí. (Zdroj: World Nuclear News)

 

Před uzavřením těchto dohod došlo v listopadu k podepsání mezivládní rámcové dohody o jaderné spolupráci mezi oběma zeměmi, která je přípravným krokem k možné výstavbě čínských jaderných elektráren v Jihoafrické republice. V posledních měsících podepsala Jihoafrická republika podobné dohody také s Francií a Ruskem.

Dle společnosti China National Nuclear Corporation (CNNC) memorandum o porozumění podepsané společnostmi Nuclear Energy Corporation of South Africa (NECSA) a CNNC oficiálně stanovuje spolupráci mezi těmito dvěma společnostmi, která zaručí CNNC podporu od jihoafrického jaderného průmyslu.

Čínská státní společnost State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC), čínská banka Industrial & Commercial Bank of China a jihoafrická banka Standard Bank Group, podepsaly rámcovou dohodu o financování energetických projektů, která umožňuje spolupráci v oblasti financování výstavby nových jaderných elektráren v Jihoafrické republice.

Dle třetí dohody, podepsané rovněž společnostmi SNPTC a NESCA, SNPTC zajistí školení pro personál jaderné elektrárny v Jihoafrické republice, přičemž poskytne školení pro zhruba 300 jihoafrických jaderných odborníků dle schématu zahrnujícího dvouletou základní přípravu, odborný výcvik a školení během provozu. Podle SNPTC bude školení oficiálně zahájeno v březnu 2015.

Jihoafrická republika plánuje v příštích letech navýšit instalovaný výkon jaderných elektráren o 9,6 GWe. Kromě podepsání mezivládní rámcové dohody pozvala jihoafrická vláda také možné dodavatele reaktorů, aby se zúčastnili dodavatelských workshopů pořádaných ministerstvem energetiky. Cílem workshopů je seznámení se  nabídkami před rozhodnutím o jejich přijetí. Dosud se workshopů zúčastnily delegace z Ruska, Číny, Francie, Jižní Koreje a USA.

Prezident Zuma během státní návštěvy sdělil v prohlášení adresovém podnikatelské sféře, že spolupráce v jaderné energetice je jedna z oblastí, ve které budou i nadále podporovány další čínské investice. „Memorandum o porozumění v oblasti spolupráce mezi společnostmi China National Nuclear Corporation a Nuclear Energy Corporation of South Africa bereme jako mechanismus, který přispěje k vzájemné výměně informací, osvědčených postupů a zkušeností získaných v odvětví jaderné energetiky. Memorandum bude také rozvíjet další možnosti spolupráce a určovat jejich směr,“ prohlásil na setkání podnikatelského fóra Číny a Jihoafrické republiky.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..