Westinghouse Electric Company, čínská společnost State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC) a turecká společnost Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ), která je největším dodavatelem elektrické energie v Turecku, dnes podepsaly dohodu o zahájení exkluzivních jednání s cílem rozvíjet a vybudovat v Turecké republice jadernou elektrárnu o čtyřech blocích založenou na technologii Westinghouse AP1000.

2013-01-09_12-00-57
Dohoda otevírá cestu do Turecka blokům s reaktorem AP1000. (Zdroj: Westinghouse)

Projekt zahrnuje i veškeré aktivity související s životním cyklem elektrárny, tedy provoz, dodávky jaderného paliva, údržbu, projekční práce, služby a vyřazení z provozu.

„Jsme nadšeni ze vstupu na turecký trh a možnosti nabídnout zde naši revoluční technologii a inovativní pasivní bezpečnostní systémy,“ prohlásil Danny Roderick, prezident a generální ředitel Westinghouse. „Jsme přesvědčeni, že naše partnerství se společností SNPTC, která je lídrem na čínském trhu, se stane pro turecké zákazníky velkým přínosem.“

Na světě se nyní staví osm bloků AP1000: po dvou v USA v lokalitách Vogtle a V.C. Summer a po dvou v čínském San-menu a Chaj-jangu. Vedle toho byly v uplynulých měsících uzavřeny dohody s akcionáři o výstavbě elektráren AP1000 ve Spojeném království v lokalitě Moorside a v bulharské Kozloduji.

Westinghouse Electric Company, součást skupiny Toshiba Corporation (TKY:6502), je světovým průkopníkem v oblasti jaderné energetiky a významným dodavatelem produktů a technologií pro jaderné elektrárny, jehož služeb využívají energetické podniky po celém světě. V roce 1957 dodal Westinghouse do amerického Shippingportu v Pensylvánii první tlakovodní reaktor na světě. V současné době představují technologie společnosti Westinghouse základ pro zhruba polovinu všech provozovaných jaderných elektráren na světě.

State Nuclear Power Technology Corporation je generálním zhotovitelem prvních čtyř na světě budovaných reaktorů AP1000, které vznikají v Číně. Ve spolupráci se svými zámořskými partnery chce SNPTC dodávat bezpečnou, čistou, spolehlivou a dostupnou elektrickou energii s využitím pokročilých jaderných technologií, produktů a služeb.

Elektrik Üretim A.Ş. je turecká státní společnost založená za účelem výroby elektrické energie v souladu s energetickou a ekonomickou politikou státu při dodržení principů efektivity a ziskovosti.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..