V Jaderné elektrárně Dukovany začali energetici kolem 18:00 snižovat výkon bloku číslo tři, odstaven bude v nejbližších hodinách. Během dneška už byl odstaven čtvrtý výrobní blok. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka. Polovina výrobní kapacity této elektrárny bude neplánovaně mimo provoz kvůli opravám netěsnosti potrubí. Zatím to vypadá tak, že odstávka potrvá několik dnů. Zbývající dva dukovanské bloky fungují naplno.

DMK247211_dukovany6
Noční pohled na areál JE Dukovany (zdroj: idnes.cz)

Voda uniklá z potrubí, která není radioaktivní, zatopila rovněž přilehlou stanici pitné vody sloužící elektrárně. Dodávky pitné vody byly zajištěny náhradním způsobem. Spilka vyloučil to, že by zaplavení stanice mohlo ohrozit zdraví zaměstnanců.

Jaderná elektrárna Dukovany pokrývá pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu. Mluvčí firmy ČEZ Barbora Půlpánová ČTK řekla, že zákazníci výpadek poloviny Dukovan nepocítí, protože trh s elektřinou se s ním umí vyrovnat.

Situaci monitoruje Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). „Tu elektrárnu není možné dlouhodobě provozovat bez toho, aby ten systém byl dokonale těsný. Ale nemá to žádný vliv na bezpečnost, ten stav, do kterého se dostali,“ uvedla předsedkyně úřadu Dana Drábová. Podle náměstka úřadu Zdeňka Tipka elektrárna při řešení poruchy postupuje podle předpisů.

Technická voda v systému, u kterého byla zjištěna netěsnost potrubí, v elektrárně slouží ke chlazení důležitých technických a bezpečnostních zařízení. Netěsnost vznikla minulé pondělí, tedy 3. listopadu, na druhém systému chlazení, v blízkosti stavby nových ventilátorových věží. Chlazení dvou dukovanských bloků bylo proto z poškozeného systému převedeno na zbývající dva systémy.

„Předpisy pro bezpečný provoz v takovém případě umožňují provoz bloků 3. a 4. na další tři dny,“ uvedl Spilka. V této době ale nebylo možné poruchu odstranit.

Na systému s technickou vodou důležitou byla podle Spilky zjištěna první porucha v téměř třicetileté historii elektrárny. Potrubí vede od mohutných chladicích věží do čerpací stanice, odtud je voda rozváděna do bloků.

Energetici budou zjišťovat, jestli k závadě vzniklé ve čtyřmetrové hloubce pod zemí nepřispěla stavba ventilátorových věží. „Ale proč se to stalo, budeme moci říci, až se to celé vybagruje,“ uvedl Spilka. Pak se vadná část potrubí vyřízne a podrobí analýzám. I tak se už v elektrárně připravují opatření, která dopady stavební činnosti na okolí zmírní. Na stavbě se totiž pohybuje také technika, která může vážit 20 i 30 tun. „Budou tam na tu cestu, kudy jezdí, položeny silné plechy, aby se ta váha rozložila,“ uvedl mluvčí.

K Dukovanům se vyjádřili i aktivisté z jihu Čech. Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí má za to, že elektrárna měla o poruše informovat dříve. „Je otázkou, zda incident nemůže souviset s důležitým aspektem, a to opotřebením komponentů,“ uvedla v další tiskové zprávě Daniela Magersteinová ze sdružení Jihočeské matky. Připomněla plán firmy ČEZ prodloužit životnost Dukovan proti původnímu projektu i o 20 let.

Dukovanská elektrárna má čtyři výrobní bloky. Každý z nich se podle plánu jednou ročně zastaví kvůli výměně části jaderného paliva a kontrolám. Letos už se uskutečnily tři odstávky. Loni Dukovany dodaly do sítě rekordních 15,68 terawatthodin (TWh) elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..