V akciové společnosti Mašinostrojitělnyj závod (MSZ, součást palivové společnosti TVEL) byly vyrobeny první palivové proutky pro ledoborec nové generace LK-60, který se v současné době staví v petrohradských loděnicích Baltského závodu.

атомоход3
Takto by měl vypadat ledoborec Arktika, první z nové třídy jaderných ledoborců LK-60. (Zdroj: Rosatom)

 

Jak uvedl Vladimir Lemechov, vedoucí jednoho z provozů MSZ, při konstrukci nového reaktoru RITM 200, jímž bude ledoborec osazen, experti vycházeli z technologických možností a zkušeností společnosti MSZ, která bude toto palivo vyrábět.

V nejbližší budoucnosti plánuje společnost MSZ, že vyrobí a dodá zákazníkovi maketu palivového souboru pro provedení předreaktorových testů. Vyrobené palivové proutky a plánovaná maketa palivového souboru, jsou prototypem paliva pro nový ledoborec.

Dále se připravuje výroba zkušební série palivových proutků a souborů pro přezkoušení vybraných technologických řešení a výrobních zařízení. Tím budou získány nové výrobní zkušenosti. V plánu je rovněž zhotovení horní části vnitřních zařízení aktivní zóny, která bude spuštěna do reaktoru budovaného ledoborce.

Společnost TVEL vyrábí a dodává palivo pro 76 reaktorů, které jsou v provozu v 15 zemích světa, včetně reaktorů na JE Temelín a JE Dukovany.

 

Akciová společnost Mašinostrojitělnyj závod ve městě Elektrostal je jedním z nejvýznamnějších výrobců paliva pro jaderné elektrárny. Závod vyrábí palivo pro reaktory VVER-440, VVER-1000, RBMK-1000 a BN-600, prášky a palivové pelety pro dodávky zahraničním zákazníkům. Kromě toho vyrábí jaderné palivo pro výzkumné reaktory. Je součástí palivové společnosti TVEL Státní korporace Rosatom.

Akciová společnost TVEL byla založena 12. září roku 1996. Její součástí jsou podniky na výrobu jaderného paliva, konverzi a obohacení uranu, výrobu plynových centrifug, stejně jako vědeckovýzkumné ústavy a konstruktérské kanceláře. Je jediným dodavatelem jaderného paliva pro ruské jaderné elektrárny. Akciová společnost TVEL zajišťuje dodávky paliva pro 76 energetických reaktorů v patnácti zemích, výzkumné reaktory v devíti zemích a námořní reaktory ruské jaderné flotily. Každý šestý reaktor na světě pracuje na palivo vyrobené v TVEL.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..