Společnost Tokyo Electric Power Company (TEPCO) zahájila demontáž krytu nad poškozenou reaktorovou budovou prvního bloku jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. Na střechu budovy byl tento prozatímní kryt umístěn v říjnu 2011, aby ji chránil před vlivem počasí.

Fukushima Daiichi 1 cover removal 460 (Tepco)
Zvedání prvního panelu dočasného krytu na reaktorovou budovou prvního bloku JE Fukušima Dajiči. (Zdroj: World Nuclear News)

Po jeho sejmutí odstraní pracovníci společnosti TEPCO ze střechy suť v rámci příprav na vyjmutí použitého jaderného paliva ze skladovacího bazénu prvního bloku. Na minulý týden naplánovalo TEPCO přípravné práce před sejmutím jednotlivých panelů tvořících kryt budovy. Přípravy zahrnovaly vyvrtání děr do panelů a vstříknutí prostředků na potlačení rozptylování prachu.

Postupné snímání krytu a odstraňování suti bude trvat přes 12 měsíců, poté bude do horní části budovy umístěno zařízení pro manipulaci s jaderným palivem, které jej přemístí do přepravních kontejnerů. Před tím, než bude ze skladovacího bazénu vyjmuta první palivová kazeta, bude budova zpevněna, aby unesla potřebné stroje a bude nad ní vybudován nový kryt. Celá příprava na vyjmutí paliva z bazénu zabere zhruba čtyři roky.

Práce na odstraňování paliva z poškozených budov je ve výrazně pokročilejším stádiu na třetím a čtvrtém bloku. Ze skladovacího bazénu čtvrtého bloku již bylo odvezeno 1342 palivových kazet z celkového množství 1533, které budou skladovány v centrálním skladovacím bazénu pro celou elektrárnu Fukušima Dajiči.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..