Sněmovní hospodářský výbor doporučil Sněmovně schválit rozpočet Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) na příští rok. Úřad má podle návrhu dostat z rozpočtu téměř 361 milionů korun, což je asi o 16 milionů korun méně, než mu určil letošní schválený rozpočet. Předsedkyně SÚJB Dana Drábová poslancům řekla, že navrženou výši výdajů považuje za rozumný kompromis.

Skladbu výdajů úřadu se jí prý podařilo s ministerstvem financí vyjednat tak, aby představovala maximum možného. Podstatnou část výdajů podle ní tvoří náklady na platy, celkem je to více než 110 milionů korun. Zdůraznila, že pokud má úřad kvalitně plnit své úkoly, musí mít dostatek dobře vzdělaných a dobře motivovaných lidí.

Na straně příjmů by měl SÚJB do státního rozpočtu odvést 170,4 milionu korun. Úřad může díky novele atomového zákona z roku 2011 vybírat poplatky od firem a institucí, na které dohlíží.

Na investice bude mít úřad 33,4 milionu korun. Drábová poznamenala, že vzhledem ke svým úkolům potřebuje úřad náročné technické vybavení.

SÚJB vykonává státní správu a dozor při využívání jaderné energie a ionizujícího záření, v oblasti radiační ochrany a v oblasti jaderné, chemické a biologické ochrany.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..