Zavádění nových bezpečnostních opatření na jaderné elektrárně Ohma bude dokončeno před koncem roku 2020, oznámila společnost Japan Electric Power Development Corp (J-Power).

AS20141114000406_comm
Staveniště jaderné elektrárny Ohma. (Zdroj: Asahi.com)

V březnu 2011, když Japonsko postihlo zemětřesení a vlny cunami, byly práce na stavbě jednoho bloku s 1383MWe varným reaktorem typu Advanced Boiling Water Reactor (ABWR) hotovy přibližně ze 40 %. Výstavba byla po havárii JE Fukušima Dajiči pozastavena, ale již v říjnu 2012 pokračovala. Společnost J-Power sdělila médiím, že bude usilovat o to, aby JE Ohma byla bezpečná jaderná elektrárna a aby podléhala přísným bezpečnostním standardům upraveným po fukušimské havárii.

Společnost J-Power nyní oznámila, že dokončila přípravu opatření na posílení bezpečnosti na JE Ohma, přičemž vzala v potaz nové bezpečnostní normy zavedené japonským regulačním úřadem v červnu 2013. Patří k nim opatření na potlačení následků vln cunami, na zajištění dodávek proudu a odebírání tepla z aktivní zóny a na zlepšení reakce na havárii. Kupříkladu maximální výška vln cunami, na niž bude JE Ohma připravena, byla zvýšena ze 4,4 metru na 6,3 metru.

„V rámci předcházení vážným haváriím bude společnost J-Power dále posilovat odolnost projektu vůči zemětřesení a cunami a zavádět opatření pro prevenci poškození aktivní zóny a kontejnmentu,“ uvedla společnost J-Power.

Všechny nově posílené bezpečnostní normy jsou již aplikovány při výstavbě JE Ohma, uvedla J-Power. Realizace nových opatření bude probíhat od listopadu 2015 do prosince 2020. Společnost uvedla, že její harmonogram vychází z odhadovaných termínů pro inspekce a licenční řízení japonským regulačním úřadem Nuclear Regulation Authority. Rozpočet na realizaci těchto nových bezpečnostních opatření jsou odhadovány na 130 miliard jenů (přibližně 24 miliard korun).

Společnost J-Power plánuje používat na JE Ohma výhradně palivo MOX, což znamená, že tento bok bude prvním japonským blokem postaveným k provozu výlučně na palivu MOX. Spotřebuje přibližně čtvrtinu současné japonské výroby tohoto druhu paliva a stane se důležitou součástí japonských snah o recyklaci jaderného paliva v průmyslovém měřítku, která má vést ke zvýšení soběstačnosti této země v zabezpečení paliv pro energetiku ze 4 % na 18 %.

Stavba jaderné elektrárny Ohma měla původně začít v srpnu 2007 a její komerční provoz měl být zahájen v březnu 2012. Zavádění striktnějších seismických bezpečnostních kritérií vedlo ovšem k odsunutí začátku výstavby na květen 2008 a další odložení jej posunulo na září 2009. K uvedení tohoto bloku do provozu mělo dojít v listopadu 2014.

Ačkoliv je dnes očekáváno dokončení JE Ohma v roce 2020, společnost J-Power zatím neoznámila plánovaný termín spuštění této jaderné elektrárny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..