V úterý 18. listopadu se předseda sdružení Energetické Třebíčsko a zástupce organizace Jaderné regiony ČR Vítězslav Jonáš, předseda sdružení obcí Energoregion 2020 Vladimír Měrka, starosta Rouchovan Vladimír Černý a starosta Dukovan Miroslav Křišťál na pozvání europoslance Tomáše Zdechovského setkají v Evropském parlamentu s českými europoslanci. Na programu je také setkání se Stálým zastoupením České republiky v Bruselu, návštěva Evropské komise a především jednání na Výboru regionů.

„Ze své parlamentní zkušenosti dobře vím, že Evropa na regiony a komunikaci s nimi velice dá. Proto náš jaderný region chce silně v Evropě říci, že se jaderné energetiky nebojíme a že pro rozvoj regionu a zaměstnanosti je důležitá i výstavba nových bloků,“ popisuje Jonáš.

Mezi sdružením Energetické Třebíčsko a Evropskou komisí došlo k výměně dopisů, jejímž cílem bylo přispět k porozumění přístupu Evropské komise k dalšímu rozvoji jaderné energetiky, státní podpory a aspektu notifikace investičních záměrů.

 

Velké Británii se podařilo zajistit garanci ceny elektřiny. ČR hledá cesty

Evropská energetika potřebuje podle starostů ze všeho nejvíce stabilitu a dlouhodobou koncepci.  Stěžejní bude konkrétní legislativa, do které Evropská komise promítne cíle Unie pro rok 2030.  To se bude dít v první polovině roku 2015.

„Je důležité, aby při projekci cílů do legislativy pro rok 2030 byly konkrétní pravomoci ponechány v co největší míře jednotlivým státům. Jsem zastáncem jaderné energetiky a podporuji výstavbu pátého bloku v Dukovanech. Pro Českou republiku se stalo rozhodnutí Evropské komise ve prospěch státní podpory pro britskou jadernou elektrárnu Hinkley Point precedentem,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský. Velké Británii se totiž podařilo zajistit si smlouvu na vyrovnání rozdílu ceny (tzv. contract for difference) a tím stabilní prostředí pro kompenzaci nákladů po dobu 35 let.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..