Společnost EDF oznámila, že zahájení provozu třetího bloku jaderné elektrárny Flamanville s reaktorem typu EPR bude posunuto na rok 2017. Za odložením údajně stojí zpoždění dodávek některých komponent a regulační záležitosti.

Flamanville EPR - September 2014 - 460
Staveniště třetího bloku jaderné elektrárny Flamanville v září 2014. (Zdroj: World Nuclear News)

„Příprava revize harmonogramu a nákladů projektu, která má proběhnout koncem listopadu a které se mají účastnit všichni dodavatelé, ukázala změnu v termínech,“ uvedla společnost EDF 18. listopadu. Podle ní má být nový blok spuštěn v roce 2017 namísto původně plánovaného roku 2016.

Společnost EDF sdělila, že zpožděné dokončení bloku Flamanville-3 je důsledkem potíží s dodržováním termínů dodávek některých zařízení od francouzské společnosti Areva a také zavádění regulačních předpisů pro tzv. Équipements sous Pression Nucléaires (EPSN), což jsou tlaková zařízení, k jejichž kontaminování dojde během normálního provozu elektrárny a jejichž poškození povede k úniku radioaktivity nad stanovenou hodnotu.

Podle společnosti EDF měla Areva problémy při zajišťování včasné dodávky víka a vnitřních zařízení tlakové nádoby. Uvedla, že Areva vydala předběžné informace o výsledcích probíhající analýzy defektů ve svarech parogenerátorů, kvalifikačních zkoušek ventilů kompenzátoru objemu a detailní analýzy materiálů víka tlakové nádoby.

K problémům se standardy ESPN uvedla společnost EDF, že se vztahují na několik montáží provedených společností Areva a jejími subdodavateli.

„Tyto nové informace budou sdíleny se všemi našimi dodavateli a budou zahrnuty do harmonogramu stavebních prací s ohledem na koordinaci práce na staveništi,“ řekla EDF. Dále dodala, že nadcházející revize projektu jí umožní společně se subdodavateli přesně stanovit důsledky těchto informací na další postup projektu.

Výstavba 1650MWe bloku s reaktorem EPR byla v Normandii zahájena v prosinci 2007. Společnost EDF je projektantem, Areva přispívá systémem na výrobu páry a firma Bouygues Construction vede stavební práce. V lednu 2013 byla namontována tlaková nádoba a v polovině července 2013 proběhlo zastřešení budovy kontejnmentu kopulí. Blok Flamanville-3 měl být původně uveden do provozu již v roce 2013, ale později to bylo o tři roky odloženo.

Další bloky s reaktory EPR jsou ve výstavbě ve finské JE Olkiluoto a čínské Tchaj-šan (pchin-jin: Taishan). Blok Olkiluoto-3 je ve výstavbě od roku 2005, jeho spuštění bylo několikrát odloženo a dnes je očekáváno v roce 2018. Stavba čínských bloků byla zahájena v roce 2009, blok Tchaj-šan-1 má být spuštěn v roce 2016 a druhý blok o rok později.

Společnost EDF uvedla: „I přes tyto nepředvídatelné problémy při výstavbě znovu potvrzujeme své závazky v oblasti výstavby nových jaderných bloků ve Francii, Finsku, Číně a Spojeném království.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..