Komplexní sada dokumentů, které rozšiřují spolupráci Ruska a Íránu v oblasti civilního využití jaderné energie, byla podepsána v úterý, 11. listopadu, v sídle Státní korporace pro jadernou energii Rosatom v Moskvě. Po společných jednáních podepsali generální ředitel Rosatomu Sergej Kirijenko a vice-prezident Íránské islámské republiky, který zároveň stojí v čele íránské organizace pro jadernou energii (Atomic Energy Organization of Iran), Alí Akbar Sálehí, Protokol k mezivládní dohodě mezi Ruskem a Íránem o spolupráci při vybudování jaderné elektrárny z 25. srpna 1992. Současně bylo také podepsáno meziresortní memorandum o vzájemném porozumění a rozšíření spolupráce v oblasti využití jaderné energie pro mírové účely.

BR2Y2287JPG
Podepisování memoranda o spolupráci Alím Akbarem Sálehím, ředitelem Atomic Energy Organization of Iran, a Sergejem Kirijenkem, generálním ředitelem Rosatomu. (Zdroj: Essential Communication)

Kromě toho byl v přítomnosti Sergeje Kirijenka a Alí Akbara Sálehího podepsán kontrakt na výstavbu druhé části jaderné elektrárny Búšehr, který počítá s vybudováním dvou bloků této jaderné elektrárny a s možností rozšíření celkově na čtyři. Dohodu stvrdili podpisy šéf skupiny společností NIAEP-ASE a šéf Nuclear Power Production and Development Company of Iran (NPPD).

V souladu s textem Protokolu k mezinárodní dohodě jsou obě strany připraveny spolupracovat při výstavbě osmi bloků s reaktory VVER dodaných „na klíč“ na území  Íránské islámské republiky (čtyři bloky na stavební parcele JE Búšehr a další čtyři na jiném místě). Obě strany se zároveň zavázaly zajistit maximální možnou účast íránských podniků a společností na všech činnostech souvisejících s výstavbou nových bloků, jejich provozováním a následným vyřazováním z provozu.

Celý projekt výstavby nových bloků jaderných elektráren v Íránu, včetně dodávek zařízení a jaderného paliva, bude uskutečňován pod garancí Mezinárodní agentury pro atomovou energii a plně v souladu s režimem nešíření jaderných materiálů, stejně jako tomu bylo při výstavbě prvního bloku JE Búšehr.

V souladu s Protokolem bude jaderné palivo do výše uvedených osmi bloků jaderné elektrárny během celého jejich životního cyklu vyrábět a dodávat ruská strana. Vyhořelé jaderné palivo bude transportováno zpět do Ruska k dalšímu zpracování a uložení. Ruská strana se zavázala zabezpečit školení a kurzy pro íránské experty v oblasti provozování, obsluhy a související technické podpory JE, stejně jako v oblasti regulace a kontroly jaderné a radiační bezpečnosti.

V souvislosti s textem podepsaného Memoranda oba partneři potvrdili záměr vzájemně spolupracovat také v oblasti palivového cyklu a ekologie. Kromě toho v rámci rozšíření výstavby jaderných bloků ruského designu v Íránu plánují společně vypracovat studii o ekonomické efektivitě a možnosti výroby jednotlivých elementů jaderného paliva pro zmíněné bloky na území Íránu.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..