Podle nedávno podepsaného memoranda o porozumění bude rumunská státní organizace ANDR zabývající se radioaktivními odpady spolupracovat s britskou konzultační společností Amec při přípravě rumunské státní strategie o dlouhodobém nakládání s tímto druhem odpadů a o likvidaci jaderných zařízení.

Picture_EN1
První blok JE Cernavodă (na snímku úplně vpravo) zahájil výrobu elektřiny v roce 1996, druhý v roce 2007 a je plánováno dokončení dalších dvou, čímž se podíl jádra na výrobě elektřiny v Rumunsku významně zvýší ze současných 20 %. (Zdroj: Energonuclear.ro)

Memorandum v Bukurešti podepsali prezident organizace Agenţia Nucleară şi pentru Deşeuri Radioactive (ANDR), Florin Tatar, a vicepresident společnosti Amec, Andy White. Britská společnost bude poskytovat odborné a technické poradenství rumunské státní organizaci, která spadá pod rumunské ministerstvo hospodářství.

Organizace ANDR zodpovídá v Rumunsku za bezpečné skladování a ukládání radioaktivních odpadů včetně použitého jaderného paliva. Plánuje vybudovat poblíž města Saligny ležícího v sousedství jaderné elektrárny Cernavodă úložiště těchto odpadů.

Použité jaderné palivo z JE Cernavodă je skladováno deset let v bazénu, kde je dochlazováno, a poté je v kontejnerech přemístěno do suchého skladiště v areálu elektrárny, kde zůstane dalších 50 let. Organizace ANDR momentálně připravuje plány na vybudování úložiště nízko a středně aktivních odpadů a poblíž Saligny už proběhl průzkum lokality.

V březnu podepsala organizace ANDR memorandum o porozumění s britským výzkumným ústavem National Nuclear Laboratory (NNL), s nímž bude spolupracovat při nakládání s radioaktivními odpady a při likvidaci jaderných zařízení.

Dva bloky jaderné elektrárny Cenavodă s reaktory typu CANDU vyrábí 20 % rumunské elektřiny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..