Sobota, 28 listopadu
Shadow

Rosatom vyvinul unikátní čerpadlo pro jaderné elektrárny, které výrazně zvyšuje bezpečnost jaderných bloků

Společnost OAO «CKBM» (Centralnoje konstruktorskoje bjuro mašinostrojenija) zahájila 29. října 2014 testy principiálně nového hlavního cirkulačního čerpacího agregátu typu GCNA-1753 pro nově budované jaderné elektrárny. Nový čerpací agregát bude pracovat nepřetržitě na zkušebním stendu po dobu sta hodin pod bedlivým dohledem expertů. Hlavní cirkulační čerpací agregáty patří k základním komponentám jaderných bloků, zajišťujícím odvod tepla z aktivní zóny jaderného reaktoru.

gcna-1753
Hlavní cirkulační čerpadlo GCNA-1753. (Zdroj: Rosatom)

Hlavní cirkulační čerpací agregát (GCNA-1753) je srdcem primárního okruhu: zajišťuje cirkulaci chladící látky mezi aktivní zónou reaktoru a parogenerátory. Teplota chladicí vody se pohybuje kolem 300 stupňů Celsia a je pod vysokým tlakem.

Hlavní výhoda nového konstrukčního řešení oproti předchozím typům spočívá v tom, že ložiska čerpadla a elektromotoru nejsou mazána a chlazena olejem, ale vodou. Konstruktérům a technologům se společně s vývojovými pracovníky podařilo z hlavního cirkulačního čerpacího agregátu zcela vyloučit olej, což výrazně snižuje riziko vzniku požáru v reaktorové části jaderné elektrárny. Ve světovém měřítku nemá takové řešení konkurenci.

Práce na konstrukčním vývoji tohoto nového typu čerpacího agregátu trvaly tři roky.

Společnost OAO «CKBM» je jediný podnik v Rusku, vyrábějící hlavní cirkulační čerpadla.  Je součástí strojírenské divize Atomenergomaš patřící pod ruskou Státní korporaci pro jadernou energii Rosatom. CKBM vyrábí již 70 let čerpací agregáty nejen pro ruské, ale i pro zahraniční jaderné elektrárny.

Zdroj: Tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..