Společnost OAO «CKBM» (Centralnoje konstruktorskoje bjuro mašinostrojenija) zahájila 29. října 2014 testy principiálně nového hlavního cirkulačního čerpacího agregátu typu GCNA-1753 pro nově budované jaderné elektrárny. Nový čerpací agregát bude pracovat nepřetržitě na zkušebním stendu po dobu sta hodin pod bedlivým dohledem expertů. Hlavní cirkulační čerpací agregáty patří k základním komponentám jaderných bloků, zajišťujícím odvod tepla z aktivní zóny jaderného reaktoru.

gcna-1753
Hlavní cirkulační čerpadlo GCNA-1753. (Zdroj: Rosatom)

Hlavní cirkulační čerpací agregát (GCNA-1753) je srdcem primárního okruhu: zajišťuje cirkulaci chladící látky mezi aktivní zónou reaktoru a parogenerátory. Teplota chladicí vody se pohybuje kolem 300 stupňů Celsia a je pod vysokým tlakem.

Hlavní výhoda nového konstrukčního řešení oproti předchozím typům spočívá v tom, že ložiska čerpadla a elektromotoru nejsou mazána a chlazena olejem, ale vodou. Konstruktérům a technologům se společně s vývojovými pracovníky podařilo z hlavního cirkulačního čerpacího agregátu zcela vyloučit olej, což výrazně snižuje riziko vzniku požáru v reaktorové části jaderné elektrárny. Ve světovém měřítku nemá takové řešení konkurenci.

Práce na konstrukčním vývoji tohoto nového typu čerpacího agregátu trvaly tři roky.

Společnost OAO «CKBM» je jediný podnik v Rusku, vyrábějící hlavní cirkulační čerpadla.  Je součástí strojírenské divize Atomenergomaš patřící pod ruskou Státní korporaci pro jadernou energii Rosatom. CKBM vyrábí již 70 let čerpací agregáty nejen pro ruské, ale i pro zahraniční jaderné elektrárny.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..