Společnost Rosatom plánuje prohloubit spolupráci se státním podnikem Specstroj skrze svou dceřinou společnost zabývající se investiční výstavbou.

Rosatom v srpnu 2012 vytvořil společnost OCKS (Otraslevoj centr kapitalnovo stroitelstva Rosatoma) pro organizaci své investiční výstavby v Rusku a v zahraničí. Podnik Specstroj spadá pod ruské ministerstvo obrany, které koordinuje a řídí jeho činnost.

Společnosti Rosatom a Specstroj podepsaly v květnu dohodu, která položila základy ke společnému plánování činností, dlouhodobým programům společné práce, rozšíření používaných metod a způsobů řízení stavebních prací a zavádění inovativních metod pro výstavbu průmyslových podniků.

Během setkání konaného 24. října v Moskvě diskutovali Alexander Volosov, ředitel podniku Specstroj, a Genadij Sacharov, ředitel Rosatomu pro investiční výstavbu, užší spolupráci obou společností.

„Obě společnosti učinily důležité kroky pro rozvoj vzájemných vztahů,“ sdělila společnost OCKS. „Konkrétně byly podepsány čtyři smlouvy na výstavbu podniků pro oblast obrany a jaderné bezpečnosti a radiační ochrany, které budou realizovány ve spolupráci s oddělením Rosatomu pro inovace.

Společnosti OCKS a Specstroj si kladou za cíl společně pracovat na zlepšování kvality stavebních prací, zkracování délky jejich trvání a snižování nákladů. Společnosti uvádí, že v této oblasti musí panovat vzájemná spolupráce při rozvoji projektantských činností, odborných školení, průmyslové standardizace a systému výrobní efektivnosti.

Do dnešního dne zvýšil podnik Specstroj objem výstavby v jaderné energetice přibližně sedmkrát oproti roku 2013, uvedla společnost OCKS bez dalších podrobností.

Společnost OCKS vytvořila správní radu a dozorčí komisi, které v srpnu připravily seznam 20 nových projektů. V příštím roce mají být zahájeny tři z nich. První je určen pro moskevskou státní stavební vysokou školu MGSU společně s moskevskou státní univerzitou pro jaderný výzkum MIFI a dceřinou společností Rosatomu Atomenergoprojekt (AEP) a týká se vývoje nových postupů při zpevňování měkké půdy její částečnou náhradou pískovcovou a štěrkovitou půdou. Podle druhého projektu má vysoká škola MGSU a společnost AEP vyvinout inovativní verzi suchého stínění reaktorů VVER, které používá beton tvořený cementem portlandského typu a novými druhy přísad. Jednou z již v minulosti použitých přísad je hadec, který pohlcuje radiaci díky tomu, že má na sebe navázáno velké množství vody, která zpomaluje neutrony. Poslední projekt je opět určen pro vysokou školu MGSU a společnost AEP, které se budou zabývat suchými metodami míchání betonu určenými pro výstavbu jaderných elektráren.

Dceřiné společnosti Rosatomu se měly do konce roku 2013 přizpůsobit novým pravidlům plánování projektů investiční výstavby, které připravila společnost OCKS. Jejich hlavním zákazníkem je společnost Rosenergoatom, která provozuje všechny ruské jaderné elektrárny a staví v Rusku deset nových bloků a do roku 2025 plánuje postavit dalších 12.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..