Další plánované bloky jaderné elektrárny Fu-čching (pchin-jin: Fuqing) budou mít reaktory Hualon One, oznámila čínská společnost China National Nuclear Corporation (CNNC). Staly se tak prvními bloky s oficiálně potvrzeným typem reaktoru Hualong One.

Hualong_One_impression_(CNNC)_460x277
Představa o podobě jaderného bloku s reaktorem typu Hualong One. (Zdroj: World Nuclear News)

První blok JE Fu-čching byl nedávno spuštěn a brzy zahájí komerční provoz, další tři bloky jsou ve výstavbě. Všechny tyto bloky mají typ reaktoru CPR-1000, což je tlakovodní reaktor čínské konstrukce. V úterý oznámila CNNC, že pátý a šestý blok budou mít reaktory typu Hualong One a stanou se tak prvními bloky s reaktorem tohoto typu.

Původně bylo plánováno, že bloky Fu-čching-5 a 6 budou mít reaktory ACP1000, ale toto rozhodnutí bylo změněno kvůli reorganizaci čínského jaderného průmyslu. V roce 2012 nařídili centrální plánovači z Pekingu společnosti CNNC a dalšímu velkému čínskému staviteli a provozovateli jaderných elektráren China General Nuclear (CGN), aby zracionalizovaly své plány. Znamenalo to, že návrh reaktoru ACP1000 společnosti CNNC byl sloučen s návrhem reaktoru ACPR1000 společnosti CGN a vznikl standardizovaný reaktor Hualong One.

Ve skutečnosti bude mít každá z těchto dvou společností i nadále svůj vlastní dodavatelský řetězec a verze reaktoru Hualong One se budou mírně lišit (verze společnosti CGN převezme z typu ACPR1000 o pár rysů více), ale tento typ reaktoru bude považován za standardní. Je určen k velkému rozšíření v Číně a čínské společnosti se s ním budou účastnit i zahraničních soutěží. Přibližně 85 % komponent bude čínské produkce.

Přípravné práce pro blok Fu-čching-5 jsou již v pokročilé fázi, protože koncem tohoto roku zde mělo začít lití betonu do základů, což je považováno za oficiální zahájení výstavby. Podle původních plánů měl být tento blok spuštěn v roce 2019.

Po spuštění všech šesti bloků JE Fu-čching bude mít tato elektrárna instalovaný výkon 6300 MWe a společnost CNNC zaujme 10% podíl na dodávkách elektřiny v provincii Fu-ťien (pchin-jin: Fujian), v níž žije 37,5 milionů lidí. Většinový podíl v projektu drží společnost CNNC a dalším podílníkem je China Huadian Corporation.

Zdroj: World Nuclear News

Fuqing_5_November_2014_(CNNC)_460x306
Staveniště JE Fu-čching, kde měl původně vzniknout blok s reaktorem ACP1000 společnosti CNNC. (Zdroj: World Nuclear News)
O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..