První blok jaderné elektrárny Fu-čching (pchin-jin: Fuqing) dosáhl plného výkonu a připravuje se betonáž základů pro pátý blok této jaderné elektrárny, kde bude stát první reaktor typu Hualong One.

Fuqing 5 ready for 1st concrete - 460 (CNEC)
Příprava terénu před litím základů pro reaktorovou budovu pátého bloku JE Fu-čching. (Zdroj: World Nuclear News)

Blok Fu-čching-1 dosáhl 100% výkonu 7. listopadu v 17:00 místního času, oznámila společnost China Nuclear Engineering Corporation (CNEC), která tuto jadernou elektrárnu staví v čínské provincii Fu-ťien (pchin-jin: Fujian).

Do zahájení komerčního provozu stále ještě zbývá několik testů prováděných za plného výkonu bloku, mezi které patří 168hodinový zkušební provoz. Na základě výsledků testů rozhodne čínský regulační úřad o udělení provozní licence tomuto bloku.

Stavba tohoto bloku s reaktorem CPR-1000 čínské konstrukce o instalovaném výkonu 1080 MWe započala v listopadu 2008. Kritičnosti bylo dosaženo 24. července 2014 a přifázování k síti 20. srpna 2014.

V jaderné elektrárně Fu-čching má stát šest bloků s tlakovodními reaktory čínské konstrukce. První čtyři budou typu CPR-1000, který vznikl na základě francouzských reaktorů dodaných do Číny v devadesátých letech min. stol. Pátý a šestý blok mají mít reaktory Hualong One, které vznikly jako sjednocení reaktorů ACP-1000 a ACPR-1000, což jsou vylepšené verze původních reaktorů CPR-1000 od dvou čínských společností.

Výstavba druhého bloku začala v červnu 2009 a má být dokončena v srpnu příštího roku. Betonáž základů pro třetí a čtvrtý blok byla zahájena v letech 2010 a 2012 a se spuštěním se počítá v letech 2016 a 2017.

Po spuštění všech šesti bloků JE Fu-čching bude mít tato elektrárna instalovaný výkon 6300 MWe a společnost CNNC zaujme 10% podíl na dodávkách elektřiny v provincii Fu-ťien (pchin-jin: Fujian), v níž žije 37,5 milionů lidí. Většinový podíl v projektu drží společnost CNNC a dalším podílníkem je China Huadian Corporation.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..