Na 3. bloku Rostovské jaderné elektrárny byla 14. listopadu zahájena finální fáze před uvedením reaktoru typu VVER-1000 generace III+ do provozu – fyzikální spouštění. Této fáze bylo dosaženo ve zkráceném termínu – o několik měsíců dříve oproti původnímu plánu. V procesu fyzikálního spouštění je do reaktoru zaváženo palivo a jsou určovány parametry aktivní zóny reaktoru, nezbytné pro jeho provoz.

IMG_1518
Rostovská jaderná elektrárna se čtyřmi bloky s reaktory typu VVER-1000, jejíž výstavba byla zahájena na počátku 80. let. min. stol. V roce 1990 ale přišlo přerušení výstavby, která mohla pokračovat v případě prvního bloku až v roce 2000 a k jejímu dokončení došlo o rok později. Druhý blok byl spuštěn až v roce 2010 a třetí a čtvrtý blok jsou v současnosti teprve dokončovány. (Zdroj: Rosatom)

Pracovníci provozních palivových služeb dne 19. listopadu v 9:30 místního času úspěšně dokončili zakládání palivových souborů do aktivní zóny reaktoru 3. bloku Rostovské JE. Během zavážení paliva došlo ke spuštění řetězové štěpné reakce a blok Rostovská-3 se oficiálně stal provozovaným jaderným zařízením.

„Nyní experti zkontrolují správnost zavezení paliva. Potom se uskuteční montáž víka reaktoru, po které přistoupíme k tlakovým a hydraulickým zkouškám primárního a sekundárního okruhu reaktorového bloku. Následně zahájíme druhou etapu fyzikálního spouštění, kterou bude uvedení reaktoru na minimální kontrolovatelnou úroveň výkonu. Na této úrovni výkonu bude provedena ještě celá řada fyzikálních testů a zkoušek, čímž bude program fyzikálního spouštění ukončen,“ konstatoval vědecký vědoucí operace spouštění 3. bloku Rostovské JE Viktor Těrešonok.

Celkem bylo do reaktoru třetího bloku založeno 163 palivových souborů.

Při výstavbě 3. bloku Rostovské jaderné elektrárny byla poprvé na světě při budování jaderného objektu využita technologie Multi-D, která umožňuje kontrolovat celý proces realizace složitého inženýrského objektu od začátku projektování přes výstavbu až do jeho vyřazení z provozu. V současné době tuto technologii při budování jaderných elektráren používá pouze ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

Rostovská jaderná elektrárna je provozována společností Rosenergoatomm, který je součástí státní korporace pro atomovou energii Rosatom. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších energetických objektů na jihu Ruska a zároveň jde o nejjižnější jadernou elektrárnu v Ruské federaci. Elektrárna zajišťuje 40 % výroby elektrické energie v Rostovské oblasti. Z Rostovské JE je elektřina dodávána také do Volgogradské oblasti, do Krasnodarského a Stavropolského kraje. Třetí blok Rostovské JE byl projektován a vystavěn skupinou inženýringových společností NIAEP-ASE za použití technologie Multi-D.

Zdroj: Tisková zpráva

IMG_2117
Šachta s tlakovou nádobou v její dolní části. (Zdroj: Rosatom)
IMG_2104
Ventilační zařízení pro zajištění cirkulace vzduchu v reaktorové šachtě. (Zdroj: Rosatom)
O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..