Čtvrtý blok s reaktorem EPR navrženým francouzskou společností Areva dosáhl významného stavebního milníku, neboť v minulém týdnu proběhla montáž tlakové nádoby.

Taishan_2_RPV_a_November_2014_(CNI)_452x170
Fotografie z umisťování tlakové nádoby. (Zdroj: World Nuclear News)

Přemisťování této objemné a těžké komponenty proběhlo pomocí několika jeřábů 30. října a společností China Nuclear Industry 23 Construction Company (CNI23) bylo oznámeno tuto středu. Nádoba prošla v horizontální poloze otvorem ve stěně reaktorové budovy, poté byla otočena o 90 stupňů a spuštěna do šachty pro reaktor.

Společnost CNI23 použila některé nové postupy vyvinuté během stejné operace, která proběhla na prvním bloku JE Tchaj-šan (pchin-jin: Taishan) v červnu 2012. Uvedla, že například použila inovativní způsoby na sejmutí ok pro uchycení lan. Díky dalším novým metodám se jí podařilo namontovat tlakovou nádobu za 8 hodin, což je o 5 hodin kratší doba než v případě prvního bloku.

V jaderné elektrárně Tchaj-šan budou stát dva bloky s reaktory EPR o instalovaném výkonu 1660 MWe každý. Staví je společnosti China General Nuclear (CGN) a francouzská EDF s majetkovými podíly po řadě 70 % a 30 %, které je budou po dokončení i provozovat. Tato elektrárna leží v čínské provincii Kuang-tung (pchin-jin: Guangdong). Další bloky s tímto typem reaktorů jsou ve výstavbě ve Francii a ve Finsku a jsou plánovány ve Spojeném království a v Indii.

Nejdůležitější komponenty pro první blok JE Tchaj-šan byly Čínou importovány: tlakovou nádobu vyrobila japonská společnost Mitsubishi Heavy Industries a parogenerátory francouzská továrna společnosti Areva. Výroba těchto komponent pro blok Tchaj-šan-2 již proběhla v Číně: tlaková nádoba je od společnosti Dongfang Electric Co (DEC) a po dvou parogenerátorech vyrobily Shangai Electric a DEC. Parní turbíny typu Arabelle a generátory elektřiny pocházely nejdříve od francouzské společnosti Alstom a pro druhý blok opět od DEC.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..