Požár transformátoru dnes vyřadil z provozu jeden z reaktorů v belgické jaderné elektrárně Tihange. Informovala o tom agentura Belga. Podle mluvčí společnosti Electrabel, která jaderné zařízení na jihovýchodě země poblíž Lutychu provozuje, byl dopolední požár ve třetím bloku rychle uhašen. Jak dlouho bude odstávka reaktoru trvat, se zatím neví – první pokus o obnovení provozu se má uskutečnit v úterý.

Tihange_-_nuclear_power_plant
Jaderná elektrárna Tihange (zdroj: de.wikipedia.org)

Požár podle všeho způsobil zkrat a následný výbuch, hořet kvůli němu začalo několik kabelů elektrického vedení. Po nahlášení požáru se reaktor automaticky vypnul.

Postižený reaktor má výkon 1048 megawattů a jde už o čtvrtý blok, který je nyní kvůli opravám či bezpečnostním kontrolám mimo provoz. V Belgii nyní nefungují dva ze čtyř bloků elektrárny v Doelu a další blok v Tihange.

Podle úřadů by výpadek neměl nijak ohrozit zásobování elektrickou energií. Pokud by ale potíže pokračovaly i během energeticky náročné zimní sezony, mohla by mít země s dodávkami proudu problémy, upozornila agentura DPA.

Belgie chce obě své jaderné elektrárny uzavřít do roku 2025. Nejstarší z reaktorů je v provozu od roku 1975.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..