Rok trvající přemisťování použitého jaderného paliva ze skladovacího bazénu čtvrtého bloku jaderné elektrárny Fukušima Dajiči do centrálního bazénu bylo dokončeno. V bazénu zatím zůstává čerstvé palivo, ale i to by mělo být odvezeno do konce roku a není jej potřeba chladit, aby nedošlo k jeho poškození jako v případě použitého jaderného paliva.

Fukushima Daiichi 4 last used fuel removal - 460 (Tepco)
Zvedání obalového souboru s poslední várkou použitého jaderného paliva ze čtvrtého bloku JE Fukušima Dajiči v budově centrálního skladovacího bazénu. (Zdroj: World Nuclear News)

Poslední kazety z celkového množství 1331 byly přemístěny ze skladovacího bazénu do přepravního obalového souboru a převezeny do nové budovy s centrálním skladovacím bazénem, který bude zajišťovat bezpečné chlazení použitého paliva. Poslední kamion s obalovým souborem naplněným použitým palivem odjel od budovy čtvrtého bloku 5. listopadu, oznámila společnost Tokyo Electric Power Company (TEPCO).

Od loňského listopadu proběhlo celkem 63 transportů použitého jaderného paliva ze čtvrtého bloku. Nakládání paliva do obalových souborů bylo přerušeno mezi 1. červencem a 3. zářím kvůli pravidelné kontrole mostového jeřábu nad skladovacím bazénem.

Společnost TEPCO uvedla, že odvezení použitého jaderného paliva z budovy čtvrtého bloku JE Fukušima Dajiči znamená důležitý krok při likvidaci následků havárie této elektrárny.

Když došlo v březnu 2011 k havárii prvních tří bloků jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, byl čtvrtý blok odstaven kvůli plánované údržbě a ve skladovacím bazénu bylo vyvezeno veškeré palivo z reaktoru. Nehrozilo zde tedy riziko poškození aktivní zóny, ale pokud by bylo dlouhodobě přerušeno chlazení skladovacího bazénu, mohlo dojít k tavení palivových kazet a uvolnění štěpných produktů. Stav bazénu umístěného v horní části reaktorové budovy byl ohrožen výbuchem vodíku, který se do budovy dostal sdílenou ventilací se třetím blokem a který ji vážně poškodil. Budova byla zajištěna, aby se nezhroutila a z její střechy byly odstraněny těžké kusy suti. Vedle poškozené budovy a nad ní byl postaven kryt, který poskytuje nezbytná zařízení pro manipulaci s jaderným palivem a filtrační zařízení pro ochranu okolního prostředí.

Ve skladovacím bazénu čtvrtého bloku je stále ještě 180 kazet čerstvého paliva, jehož odvoz bude o poznání jednodušší, protože jeho aktivita je dostatečně nízká pro manuální zacházení. Společnost TEPCO uvedla: „Tento úkol bude proveden za stejné ostražitosti, jako probíhalo dosavadní odvážení použitého paliva.“ Převoz kazet s čerstvým palivem by měl proběhnout před koncem tohoto roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..