Byla zahájena stavba centrálního skladiště použitého jaderného paliva v Černobylské jaderné elektrárně a Evropská banka pro obnovu a rozvoj v blízké době přijme rozhodnutí o dalším příspěvku na dokončení nového sarkofágu pro čtvrtý blok této elektrárny.

isf2_2
Poblíž Černobylské jaderné elektrárny již jedno dlouhodobé skladiště použitého jaderného paliva vzniká. Bude zde skladováno přes 20 000 palivových kazet ze tří nepoškozených černobylských reaktorů typu RBMK-1000 a to po dobu 100 let. Na fotografii jsou původní skladovací moduly, které budou kromě jiných budov v areálu Černobylské elektrárny použity pro nové skladiště. (Zdroj: Ebrd.com)

Centrální skladiště použitého jaderného paliva bude určeno k suchému skladování v kontejnerech s dvojitou stěnou vyrobených z nerezové oceli, které budou vloženy do betonových šachet určených k tomu, aby poskytly fyzickou ochranu, radiační stínění a pasivní chlazení. Poblíž vesnic v černobylské zóně, do nichž se vrátili původní obyvatelé, proběhlo 26. října slavnostní zahájení výstavby.

Společnost Energoatom provozující ukrajinské jaderné elektrárny podepsala v roce 2005 smlouvu s americkou společností Holtec na dodání skladovacího zařízení. Zdržení způsobené schvalováním zákona o nakládání s použitým jaderným palivem, který byl přijat až v roce 2012, ale vedly k neuskutečnění původního plánu. Revidovaná smlouva byla podepsána v červnu tohoto roku.

Společnost DSP Čornobilska AES spravující černobylskou jadernou elektrárnu oznámila 29. října, že generálním dodavatelem projektu bude společnost Holtec a realizaci provedou dvě ukrajinské stavební společnosti YUTEM Engineering Ltd a Ukrtransbud Inc.

Do nového skladiště bude směřovat použité jaderné palivo ze tří ukrajinských elektráren: Rivnenská, Južnoukrajinská a Chmelnická s celkem sedmi reaktory typu VVER-1000 a dvěma VVER-440. Záporižská jaderná elektrárna se šesti bloky typu VVER-1000 má své vlastní dlouhodobé skladiště použitého paliva, které bylo spuštěno v roce 2001.

Místo pro centrální skladiště bylo vybráno mezi vesnicemi Stara Krasnicja, Burjakivka, Čistohalivka a Stečanka, které se nachází v jihovýchodní části černobylské zóny a do nichž se vrátili původní obyvatelé.

 

Financování

Poslední metr krychlový betonu byl do základů nového sarkofágu odlit v srpnu tohoto roku a po dokončení jeho montáže bude zabraňovat úniku radioaktivních látek ze současného sarkofágu a chránit budovy čtvrtého bloky před vlivem počasí.

V pondělním prohlášení sdělila Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), že tento projekt je nedostatečně financován a chybí 615 milionů euro (přibližně 17 miliard korun). Z této částky má 350 milionů euro (asi 9,7 miliardy korun) poskytnout EBRD, dalších 165 milionů euro (zhruba 4,6 miliardy korun) se očekává od Evropské komise a zemí skupiny G7 a zbývajících 100 milionů euro (kolem 2,8 miliard korun) poskytnou dárci z nečlenských zemí skupiny G7.

Nový sarkofág bude vybaven automatizovanými jeřáby a poskytne pracovní podmínky pro bezpečné rozebrání narychlo postavené konstrukce současného sarkofágu a pro manipulaci s jaderným palivem. Předpokládaná životnost je 100 let. Dokončení je plánováno na polovinu roku 2017 a celkové náklady na nový sarkofág jsou odhadovány na 1,5 miliardy eur (přibližně 42 miliard korun).

Fond na financování nového sarkofágu byl založen v roce 1997 a do dnešního dne do něj přispěly vlády 43 zemí světa. Banka EBRD byla ustanovena jeho správcem a sama do něj přispěla částkou 325 milionů euro (zhruba 9 miliard korun) ze svých vlastních prostředků.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..