Lapač taveniny vyrobený Volgodonským podnikem společnosti AEM-technologii dorazil na staveniště Ostrovecké jaderné elektrárny (také známa jako Běloruská JE).

lapac_taveniny_ostrovec_2
První část cesty probíhala po vodních tocích. Lapač taveniny jel po řekách Don, Volha, Šeksna, Svir a Volchov. (Zdroj: Rosatom)

Toto zařízení je posledním bezpečnostním prvkem, který má v případě vážné havárie a selhání všech bezpečnostních systémů zajistit, aby nedošlo k úniku roztaveného paliva do životního prostředí. I když k zastavení řetězové štěpné reakce dojde v reaktoru během několika vteřin, palivo má stále tak velký tepelný výkon, že se roztaví, pokud nebude chlazeno. V případě výpadku všech chladicích systémů může dojít k jeho protavení skrz stěnu tlakové nádoby, stěnu kontejnmentu a betonové základy reaktorové budovy. Aby tomu bylo zabráněno, umisťuje společnost Rosatom pod tlakovou nádobu lapač taveniny, který případnou roztavenou aktivní zónu rozdělí na několik částí, aby usnadnil její chladnutí. Díky tomu jsou vysoce aktivní látky obsažené v použitém jaderném palivu lokalizovány na jednom místě a nedojde k jejich uvolnění do životního prostředí.

Druhý lapač taveniny pro Ostroveckou JE urazil dlouhou cestu z výrobního závodu. Procestoval přes 3000 km po ruských vodních tocích a po silnicích.

Společnost AEM-technologii vyrábí lapače taveniny od roku 2010. Zatím vyrobila celkem čtyři kusy tohoto zařízení a jeden je momentálně ve výrobě.

lapac_taveniny_ostrovec_1
Ve městě Velký Novgorod byl lapač taveniny přeložen na podvalník a další cesta probíhala po silnicích. (Zdroj: Rosatom)

Zdroj: Rosatom

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..