Třetí blok jaderné elektrárny Chung-jen-che (pinyin: Hongyanhe) v čínské provincii Liao-ning v severovýchodní části Číny dosáhl řízené řetězové štěpné reakce, což znamená splnění dalšího kroku při jeho uvádění do provozu.

Hongyanghe plant - October 2014 - 460 (CGN)
Jaderná elektrárna Chung-jen-che se čtyřmi bloky s reaktory typu CPR-1000. (Zdroj: World Nuclear News)

Tlakovodní reaktor typu CPR-1000 čínské konstrukce o instalovaném výkonu 1080 MWe dosáhl poprvé kritičnosti 27. října, oznámily společnosti China General Nuclear Power Co (CGN) a China Power Investment Corp (CPI).

„Fyzikální testy při nulovém výkonu již započaly a mají za cíl ověřit výkon aktivní zóny a správnou funkci měřících přístrojů uvnitř tlakové nádoby,“ uvedla CPI.

V srpnu 2009 začala výstavba jaderné elektrárny Chung-jen-che, kde mají stát čtyři bloky s tlakovodními reaktory CPR-1000. První z nich zahájil komerční provoz v červnu 2013, druhý v listopadu téhož roku. Třetí blok má začít dodávat elektřinu do sítě ještě v tomto roce a poslední potom v roce 2015.

Zemní práce pro další dva bloky s reaktory CPR-1000 byly slavnostně zahájeny v červenci 2010, ale lití betonu do základů je plánováno až na roky 2015 a 2016. Šestý blok by měl být spuštěn v roce 2020.

Jadernou elektrárnu Chung-jen-che vlastní a provozuje společnost Liaoning Hongyanhe Nuclear Power Co, která vznikla jako společný podnik CGN a CPI s 45% podíly. Zbývajících 10 % vlastní společnost Dalian Municipal Construction Investnemnt Co.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..