Odborníci z deseti zemí začali dnes prověřovat připravenost Jaderné elektrárny Dukovany na plánované prodlužování její životnosti. O licenci na dalších deset let provozu bude firma ČEZ u prvního ze čtyř dukovanských jaderných bloků žádat v příštím roce. Experti mezinárodní mise SALTO budou v elektrárně do příštího týdne. ČTK to sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

foto13
Reaktorový sál JE Dukovany (zdroj: ihned.cz)

Sedm expertů a čtyři pozorovatelé mise se budou v elektrárně pohybovat ode dneška do 25. listopadu. Své závěry předají vedení elektrárny o dva dny později při závěrečném setkání. „Zpráva z této mise bude jedním z podkladů k žádosti o povolení dalšího provozu prvního bloku Jaderné elektrárny Dukovany, které budou předkládány Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) v roce 2015,“ uvedl Bezděk.

Firma ČEZ musí státnímu úřadu prokázat akceptovatelnost dalšího provozu dukovanských bloků podle dobré světové praxe. „My víme, že technicky na to ty bloky mají. Mají na to, aby byly provozovány do roku 2025, případně do roku 2035, když se o ně bude ČEZ řádně starat, když bude dávat patřičné peníze do modernizací,“ řekla dnes ČTK předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Mise SALTO (Safety Aspects of Long Term Operation – bezpečnostní aspekty prodlužování provozu za hranici životnosti) vedená Alexejem Polyakovem z Ukrajiny se v Dukovanech zaměří na šest oblastí důležitých pro dlouhodobý provoz starší ze dvou českých jaderných elektráren. Odborníci rovněž posoudí, jak se elektrárna vypořádala s návrhy a doporučeními z podobné mise z roku 2011.

Dukovanské bloky byly spouštěny do provozu v letech 1985 až 1987. Pokrývají pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu. Podle původních předpokladů měly vyrábět proud 30 let, ČEZ chce nyní jejich životnost prodloužit až do roku 2035.

Kvůli poruše potrubí byly dva ze čtyř dukovanských bloků neplánovaně odstaveny 5. listopadu. Blok číslo tři začal znovu vyrábět elektřinu minulé úterý, odstávka čtvrtého bloku má skončit dnes.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..