Čína a Kanada podepsaly rozšířené memorandum o porozumění a společnosti China National Nuclear Corporation (CNNC) a Candu Energy se dohodly na spolupráci při vývoji jaderného paliva.

CNNC-Candu-460
Podepisování dohody o zřízení kanadsko-čínského společného podniku zástupci společností Candu Energy a CNNC za účasti kanadského ministerského předsedy a čínského předsedy vlády. (Zdroj: World Nuclear News)

Podle kanceláře kanadského ministerského předsedy Stephena Harpera, který se podepsal pod memorandum, tím obě země učinily důležitý krok k rozšíření spolupráce v oblasti jaderné energetiky, konkrétně ve výzkumu a vývoji, v energetických strategiích a ve využití zdrojů pro civilní účely. Kanada a Čína si v dohodě kladou za cíl usnadnění společného vývoje „nových trhů a alternativních palivových cyklů, při nichž jsou používány technologie reaktorů typu CANDU a surovin jako je thorium“.

Rozšířené memorandum o spolupráci podepsali v Pekingu kanadský ministerský předseda, Stephen Harper, a čínský předseda vlády, Li Kche-čchiang. Poté přihlíželi podepisování dohody mezi společnostmi CNNC a Candu Energy, podle níž budou spolupracovat při projektu výstavby reaktoru AFCR (Advanced Fuel CANDU Reactor) v Číně a při přípravě této technologie na export.

Při diskuzi odborného panelu uspořádaného organizací China Nuclear Energy Association byly vyzdvihnuty přínosy reaktorů AFCR jako např. bezpečnost a role, kterou může potenciálně hrát při uzavírání palivového cyklu spalováním použitého jaderného paliva z tlakovodních reaktorů.

Preston Swafford, prezident společnosti Candu Energy, řekl, že tato společnost se velmi těší na spolupráci se společností CNNC při rozvoji reaktorů AFCR. „Vezmeme-li v úvahu memorandum o porozumění, společný podnik společností CNNC a Candu Energy a pozitivní ohlas reaktorů AFCR u čínských odborníků, přispívají tyto tři faktory významně k rozšíření spolupráce mezi Kanadou a Čínou v oblasti inovací jaderných technologií,“ řekl Swafford.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..