Jihoafrická republika podepsala s Čínou mezivládní rámcovou dohodu o spolupráci v oblasti mírového využití jaderné energie. Podobné dohody byly nedávno podepsány i s Ruskem a s Francií.

ACP1000_(CNNC)_460x262
Čína hledá uplatnění pro své reaktory typu ACP1000 i v Jihoafrické republice, zatím jde o jediný typ reaktoru, který exportuje do zahraničí. (Zdroj: World Nuclear News)

Dokument stvrdili 7. listopadu v Pretorii podpisem jihoafrická ministryně energetiky, Tina Joematová-Petterssonová, a ředitel organizace China National Energy Administration, Wu Sin-siung.

Podle prohlášení jihoafrického ministerstva energetiky dohoda zahájí přípravu pro potenciální uplatnění čínských jaderných technologií v energetice JAR. Je v něm uvedeno: „Vláda znovu potvrdila své závazky na posílení jihoafrické energetiky novými jadernými bloky o celkovém výkonu 9,6 GWe, což proběhne podle plánu Integrated Resource Plan 2010-2030 jako opatření na zajištění stabilních dodávek elektřiny nutných pro pokračující hospodářský růst JAR.“

Joematová-Petterssonová řekla: „Uvedli jsme, že program budování nových jaderných bloků poskytuje JAR důležité příležitosti, protože povede k tvorbě nových pracovních pozic, rozvoji kvalifikace pracovníků a revitalizaci našeho jaderného průmyslu.“ Dodala: „Naším cílem je velká míra lokalizace při výstavbě nových bloků, která přispěje významným způsobem k rozvoji průmyslu.“

Ministryně energetiky pokračovala: „Přípravná fáze výstavby nových bloků s sebou nese podepisování mezivládních dohod s většinou dodavatelů jaderných elektráren. Naší vládě to umožní lépe porozumět jaderným technologiím z různých zemí.“ JAR nedávno podepsala dohody o spolupráci v oblasti jádra s Ruskem a Francií a již delší dobu platí dohody s USA a Jižní Koreou. Uzavření dohody s Japonskem je očekáváno v blízké době.

Ministerstvo energetiky začalo v minulém měsíci pořádat pro dodavatele workshopy, na nichž by mohli prezentovat své technologie. Jde o první část technického hodnocení různých technologií jihoafrickou vládou, které předchází rozhodnutí o budoucím udělení zakázek. Koncem října proběhl první workshop určený pro prezentaci ruských firem.

Jihoafrická republika provozuje dva jaderné bloky v elektrárně Koeberg. Nyní tato země potřebuje rozšířit svůj energetický mix, aby mohla zaručit stabilní dodávky energie při zajištění hospodářského růstu a snižování emisí skleníkových plynů. Plán Integrated Resource Plan z roku 2010 cílí na vyvinutí udržitelného energetického mixu zahrnujícího rozšíření jádra a obnovitelných zdrojů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..