Několikrát odkládané spuštění japonského přepracovacího závodu Rokkašo se opět posouvá. Ač měl být spuštěn minulý měsíc, společnost Japan Nuclear Fuel Limited (JNFL) oznámila, že nezahájí provoz před rokem 2016.

reprocessing-plant
Závod Rokkašo by se měl stát prvním japonským čistě komerčním závodem na přepracování použitého jaderného paliva. (Zdroj: JNFL.co.jp)

Společnost JNFL podala v lednu žádost k japonskému regulačnímu úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) o zkontrolování závodu Rokkašo ležícího v prefektuře Aomori, zda odpovídá novým bezpečnostním normám, které se vztahují na zařízení palivového cyklu a které byly ohlášeny v prosinci loňského roku.

Podle společnosti JNFL trvají tyto kontroly déle, než bylo původně očekáváno. Oznámila, že nyní plánuje zahájení přepracovávání použitého jaderného paliva na březen 2016. Dosažení plného výkonu, při němž bude ročně přepracováno 800 tun jaderného paliva, je očekáváno až v roce 2019. Tento objem je dostatečný na přepracování použitého jaderného paliva, který by vyprodukovalo přibližně 40 bloků o instalovaném výkonu 1000 MWe.

Výstavba tohoto závodu byla zahájena v roce 1993 a jeho spuštění bylo původně plánováno na rok 1997, což nebylo splněno kvůli mnoha zpožděním. Velký příspěvek ke zpožděním mělo vitrifikační zařízení domácí konstrukce, v němž bude vysušený a rozdrcený vysoce aktivní odpad smíchán s roztaveným sklem. Vitrifikovaná směs bude poté umístěna do skladovacího kontejneru a trvale uložena do geologického úložiště.

Společnost JNFL vyprojektovala toto zařízení tak, aby mohlo být začleněno do oddělení pro zpracování radioaktivního odpadu dodaného společností Areva. Přepracovací závod Rokkašo je založen na technologiích společnosti Areva použitých ve francouzském přepracovacím závodě La Hague.

V červnu 2013 podepsala Areva se společností JNFL novou strategickou dohodu o uvedení závodu Rokkašo do komerčního provozu, která pokrývá období zkušebního provozu, spouštění samotné, zvyšování výkonu a optimalizaci provozu.

I přes nejistotu panující nad budoucností japonské jaderné energetiky se tato země stále soustředí v oblasti radioaktivních odpadů na jejich přepracování před trvalým uložením.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..