Japonské Ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu (METI) udělilo americké společnosti Kurion specializující se na nakládání s odpadem grant v hodnotě jedné miliardy jenů (zhruba 194 milionů korun) na předvedení technologie odstraňování tritia z kontaminované vody, které by byly použitelné na jaderné elektrárně Fukušima Dajiči.

Fukushima_3
Zařízení na dekontaminaci vody používané na jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. (Zdroj: Kurion.com)

Technologie společnosti Kurion je jednou ze tří, které ministerstvo METI vybralo pro postoupení do demonstrační fáze. Další dvě technologie jsou od kanadského výrobce jaderného paliva GE Hitachi Nuclear Energy Canada a ruské společnosti RosRAO zabývající se radioaktivním odpadem.

Prezident společnosti Kurion, John Raymond, řekl, že předvádění jejich projektu bude vzápětí zahájeno v závodu této společnosti na odstraňování tritia, který se nachází v Houstonu v Texasu.

Voda kontaminovaná tritiem je na jaderné elektrárně Fukušima Dajiči velkým problémem, protože je zde v nádržích skladováno 400 000 tun vody a každý den k tomuto množství přibude dalších 400 tun odčerpané kontaminované vody. Je zde používáno několik zařízení dekontaminaci této vody, mezi něž patří systém ALPS a mobilní stanice KMPS společnosti Kurion.

Tritium je izotop vodíku s jedním protonem a dvěma neutrony, který je beta zářič. Na rozdíl od ostatních radioizotopů, kterými je fukušimská voda kontaminovaná, protože jsou v ní rozpuštěny nebo se usazují v kalech, představuje jiný problém, protože vytváří tzv. tritiovou vodu. Normální molekula vody je tvořena dvěma atomy vodíku a jedním atomem kyslíku, kdežto v molekule tritiové vody je jeden z vodíků nahrazen tritiem. Existují průmyslové postupy na odstraňování tritia z těžké vody používané k chlazení reaktorů Candu, ale jsou příliš drahé pro použití na vodu z JE Fukušima Dajiči nebo na vodu používanou k chlazení aktivní zóny tlakovodních reaktorů.

Demonstrační projekty, o něž má zájem ministerstvo METI, se musí osvědčit v odstraňování tritia a poslouží pro zhodnocení nákladů na stavbu a provoz zařízení v průmyslovém měřítku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    K odstraňování tritia by mohlo být využito parního reformování zároveň s výrobou vodíku při cca 800 st. Celsia. Další použití výstupů podle náročnosti a s ohledem na ekologii.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..