Běloruský regulační úřad Gosatomnadzor shledal, že při výstavbě Ostrovecké jaderné elektrárny (také známa jako Běloruská JE) jsou uplatňovány všechny bezpečnostní standardy, které jsou vyžadovány.

belorusskaja_aes_pouring_of_concrete
Aktuální podoba staveniště Běloruské jaderné elektrárny. (Zdroj: Rosatom)

Ve vzdálenosti 18 kilometrů od běloruského města Ostrovec v Hrodenské oblasti vzniká tato jaderná elektrárna podle projektu AES-2006 společnosti Atomenergoprojekt.

Alexander Prichodko, vedoucí oddělení pro bezpečnost jaderných zařízení úřadu Gosatomnadzor, ve čtvrtečním prohlášení uvedl, že předběžná zpráva o závěrech důkladné inspekce potvrdila všeobecné používání bezpečnostních norem na staveništi. Dodal, že byla nalezena i drobná porušení vztahující se k hydroizolačním pracím, vstupním kontrolám zařízení, stavebním postupům, betonování, montáži betonářské oceli a sestavování jeřábů.

„Inspektoři úřadu Gosatomnadzor, kteří se zúčastnili kontrol na ruských staveništích jaderných elektráren, říkají, že podobné drobné prohřešky byly k vidění i tam, ale v žádném případě nejde o vážná porušení norem, pokud budou napravena v blízké době,“ uvedl Prichodko. „Je důležité porozumět tomu, že cílem těchto inspekcí je především předcházet podobným prohřeškům.“

Inspekce probíhala na Ostrovecké elektrárně 27. října až 6. listopadu. Kontroloři nyní připravují své nálezy a odpovídající doporučení pro nápravu, uvedl Gosatomnadzor.

Mezi inspektory byli zastoupeni představitelé státních úřadů a odborů ministerstev zodpovědných za dozor při výstavbě této jaderné elektrárny. Patří mezi ně Odbor pro jadernou bezpečnost a radiologickou ochranu a Odbor pro bezpečné průmyslové postupy Ministerstva pro mimořádné situace a Státní komise pro standardizaci. Zastoupení měla i ruská společnost VO Bezopasnosť, která spadá pod ruský regulační úřad Rostechnadzor a dohlíží na jadernou bezpečnost.

Společnost Ganz EEM, maďarská dceřiná společnost ruského podniku Atomenergomaš, uvedla v pátek, že zahájila výrobu osmi výkonných čerpadel pro chladicí systém Ostrovecké elektrárny. Nejde o první dodávku společnosti Ganz EEM na jaderné elektrárny ruské konstrukce, protože v letech 2012 a 2013 dodala 18 čerpadel pro třetí a čtvrtý blok Rostovské jaderné elektrárny, z nichž 7 již úspěšně prošlo zkušebním provozem.

Běloruská agentura BelTA informovala o sestavení nejvýkonnějšího běloruského jeřábu na staveništi Ostrovecké JE. Je jím Liebherr 11350 schopný zvednout až 1350 tun, jehož hlavní rameno je dlouhé 72 metrů. Bude používán k přemisťování velmi těžkých konstrukcí a komponent, mezi něž patří lapač taveniny, tlaková nádoba a parogenerátory.

Ostrovecká jaderná elektrárna bude mít dva bloky s reaktory typu VVER-1200 o instalovaném výkonu 1194 MWe. Generálním projektantem a dodavatelem je ruská společnost NIAEP-ASE a podle smlouvy o stavbě této elektrárny má dojít k spuštění jejího prvního bloku v roce 2018 a druhého bloku o dva roky později.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..