V úterý 18. listopadu podepsali zástupci regionu Jaderné elektrárny Dukovany a Energetické Třebíčsko s poslanci Evropského parlamentu Memorandum o vzájemné spolupráci a porozumění v oblasti české jaderné energetiky.

Zdechovský, Tošenovský, Poc, Sehnalová, starostové
Jednání s europoslanci. (Zdroj: Commservis)

„Shodli jsme se a stvrdili podpisem, že nám není další osud provozu Jaderné elektrárny Dukovany lhostejný, zejména ve vztahu k závažnosti dopadů ukončení či omezení provozu a tím vlivu na sociální a ekonomickou situaci České republiky. Hlavní význam jaderné elektrárny ovšem spočívá především v udržení stability české energetiky,“ shrnuje Vítězslav Jonáš, předseda Energetického Třebíčska, a dodává, že hlavním poselstvím, se kterým se vrátili, je to, že to není Evropská unie, která blokuje prodloužení životnosti či výstavbu nového zdroje v Dukovanech. Rozhodnutí o české jaderné energetice je plně v kompetenci české vlády.

Jednání v Bruselu se společně s předsedou Energetického Třebíčska Vítězslavem Jonášem zúčastnili také starostové Rouchovan a Dukovan a předseda Energoregionu 2020 Vladimír Měrka, který zastupuje 128 obcí v okolí elektrárny.

Europoslanci: Váš problém není v Bruselu, ale v České republice

„Problém budoucnosti Jaderné elektrárny Dukovany není tady v Bruselu, ale u nás doma,“ řekl europoslanec Evžen Tošenovský. Pavel Poc na něj navázal a potvrdil, že Evropský parlament není nepřítelem jaderné energetiky. Europoslankyně Olga Sehnalová starostům sdělila, že ač jednání a následně podpisu memorandu se nezúčastnili všichni čeští europoslanci, jsou v otázce podpory jádra jednotní. Organizátor setkání europoslanec Tomáš Zdechovský závěrem starostům řekl, že si jsou vědomi vážnosti situace ohledně budoucnosti Jaderné elektrárny Dukovany. „Mohu vás ujistit, že budu podporovat takovou evropskou legislativu, která neomezí suverénní postavení České republiky v otázkách rozvoje jaderné energetiky.“

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..