Energetici dnes ve 23:00 odstaví druhý blok jaderné elektrárny Temelín od přenosové soustavy. Důvodem je oprava na jedné ze dvou elektronapáječek. Jde o pomocná zařízení v nejaderné části elektrárny, která se používají zejména při odstavování a najíždění bloku. ČTK to dnes řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Obnovení výroby je plánováno v polovině příštího týdne. V Česku tak budou souběžně odpojeny tři z šesti jaderných bloků mimo plánované odstávky k výměně paliva. Od minulé středy nepracují dva bloky v Dukovanech.

temelin
Jaderná elektrárna Temelín (zdroj: ihned.cz)

„U jedné z elektronapáječek v Jaderné elektrárně Temelín byla zjištěna závada na cloně měření průtoku vody. Pro provedení prací je potřeba blok na několik dní odstavit. Po dohodě s energetickým dispečinkem bylo domluveno, že turbogenerátor bude odpojen dnes v noci,“ uvedl Sviták. O prodlouženém víkendu se v energetické síti předpokládá nižší spotřeba. „Na dobu oprav byly skupinou ČEZ vyčleněny náhradní zdroje. Odběratelů se odstávka v žádném případě nedotkne, chybějící výkon bude pokryt náhradními zdroji,“ zdůraznil Sviták.

V Jaderné elektrárně Dukovany stojí kvůli poruše dva ze čtyř bloků od minulé středy. Netěsnil jeden ze tří systémů cirkulace technické vody. Podle posledního předpokladu práce na jejím odstraňování potrvají do 17. listopadu, pak budou energetici ještě opravené potrubí prověřovat. Pokud zkoušky dopadnou dobře, budou se znovu rozjíždět oba odstavené bloky.

Jaderná elektrárna Dukovany pokrývá pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu. Nyní výroba funguje z poloviny. Druhou pětinu české spotřeby kryje Jaderná elektrárna Temelín, která je největším zdrojem výroby elektřiny v Česku. V roce 2013 vyrobila 15,065 miliardy kWh elektrické energie, i letos má v plánu hranici 15 miliard překročit.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..